LaLiga : Ασταμάτητη η Ατλέτικο, στο -2 από τη Ρεάλ (vid)

Πέμπτη συνεχόμενη νίκη για την Ατλέτικο Μαδρίτης, που έχει βρει έναν φρενήρη ρυθμό στα παιχνίδια της και βάζει… πλώρη ακόμη και για τη δεύτερη θέση.

Χάρη στα γκολ των Μολίνα και Ερμόζο μέσα σε δύο λεπτά στο πρώτο μέρος, οι ροχιμπλάνκος επικράτησαν 2-1 της Ράγιο εκτός έδρας και πλησίασε σε απόσταση βολής τη 2η Ρεάλ Μαδρίτης.

Σε δύο στημένες φάσεις μέσα σε ένα τρίλεπτο η Ατλέτικο Μαδρίτης πέτυχε δύο γκολ και πήρε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα με την Ράγιο.

Το πρώτο ήρθε σε αντεπίθεση μετά από στημένη μπάλα των γηπεδούχων και σκόρερ τον Μολίνα (22′) και το δεύτερο από κόρνερ της Ατλέτικο και σκόρερ τον Ερμόσο (25′).

Η Ράγιο έβγαλε κάποιες μικροευκαιρίες ως το ημίχρονο αλλά δεν κατάφερε να μειώσει.

Μόλις ο Ιραόλα αποφάσισε να κάνει τρεις αλλαγές για να βοηθήσει την Ράγιο επιθετικά, ο Λεζούν αποβλήθηκε γιατί σταμάτησε τον Μοράτα που ήταν σε προφανή θέση για γκολ (60′).

Η Ατλέτικο ξεκούρασε παίκτες και απείλησε με αντεπιθέσεις ως το τέλος ενώ και οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να παίξουν ποδόσφαιρο και να απειλήσουν.

Κατάφεραν να μειώσουν με το δυνατό σουτ του Φραν Γκαρθία (85′) αλλά δεν έφτιαξαν άλλη φάση ως το τέλος.

Με το τελικό 2-1 η Ατλέτικο έμεινε αήττητη για δωδέκατο παιχνίδι και πλησίασε την δεύτερη Ρεάλ Μαδρίτης στους δύο βαθμούς.

Ράγιο Βαγιεκάνο (Άντονι Ιραόλα) : Ντιμιτριέβσκι, Μπάλιου, Λεζούν, Κατένα (73′ Μουμίν), Φραν Γκαρθία, Όσκαρ, Σάντι, Ίσι (57′ Φαλκάο), Ουνάι (57′ Τρέχο), Άλβαρο (83′ Μαρτίν), Ντε Τομάς (57′ Καμέγιο)

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε) : Όμπλακ, Μολίνα, Σάβιτς, Χιμένες, Ερμόσο, Καράσκο (69′ Λεμάρ), Κόκε, Γιορέντε, Ντε Πολ (69′ Σαούλ), Γκριεζμάν, Μοράτα (73′ Μπάριος)