Bundesliga : Ξανά σε τροχιά Champions League η Φράιμπουργκ (vid)

Σπουδαία ανατροπή μέσα σε μόλις πέντε λεπτά για τη Φράιμπουργκ, που επικράτησε στο «Βέζερσταντιον» της Βέρντερ με 2-1, χάρις σε γκολ των Σάλαϊ (67′) και Χέλερ (72′).

Στο -1 από Λειψία και Ουνιόν Βερολίνου οι φιλοξενούμενοι, ενώ η ομάδα της Βρέμης έμεινε χωρίς νίκη για έκτη σερί αγωνιστική στη Bundesliga και βάζει μόνη της τέλος στα όνειρα για Ευρωπαϊκή έξοδο!

Η απουσία του πρώτου σκόρερ του πρωταθλήματος Νίκλας Φούλκρουγκ ήταν εμφανής για την Βέρντερ, ενώ και η Φράιμπουργκ επιβεβαίωσε πως βιώνει μια περίοδο αγωνιστικής κάμψης σε ένα πρώτο ημίχρονο στο “Βέζερσταντιον” που θα ξεχαστεί αρκετά γρήγορα, καθώς υπήρχε μία και μοναδική αξιόλογη φάση με το φάουλ του Γκρίφο στο 26′ το οποίο εξουδετέρωσε ο Παβλένκα.

To δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ καλύτερο κι εκκίνησε με γκολ των γηπεδούχων με δημιουργό τον Μπιτενκούρ και σκόρερ τον Φίλιπ, που είχε να βρει τον στόχο στην Bundesliga από τον Φεβρουάριο του 2022.

Όμως η Φράιμπουργκ σε διάστημα 4 λεπτών ανέτρεψε τα δεδομένα, με πρωταγωνιστές τους Σάλαϊ και Χέλερ. Στο 67′ ο Χέλερ με το κεφάλι έδωσε την πάσα στον Ούγγρο για το 1-1 και στο 71′ οι ρόλοι άλλαξαν, πασέρ ο Σάλαϊ, σκόρερ ο Χέλερ για το τελικό 1-2.

Βέρντερ Βρέμης (Όλε Βέρνερ) : Παβλένκα, Σταρκ (83′ Πίπερ), Βέλκοβιτς, Φριντλ, Βάιζερ, Γκρος (75′ Γκρούεβ), Γιουνγκ, Μπιτενκούρ (77′ Σμιντ), Στάγκε (75′ Σμιντ), Φίλιπ (83′ Ντίνξι), Ντουξ

Φράιμπουργκ (Κρίστιαν Στράιχ) : Φλέκεν, Κούμπλερ, Γκίντερ, Λίνχαρτ, Γκιούντερ, Ντόαν, Έγκεσταϊν, Χέφλερ, Γκρίφο (85′ Γου Γεόνγκ), Σάλαϊ (85′ Πέτερσεν), Χέλερ (79′ Σιλντιλιά)