LaLiga : Φουλ επίθεση στο El Sadar, νέα ήττα για τη Μπέτις (vid)

Η «αρχή είναι το ήμισυ του παντός» αναφέρει ο θυμόσοφος λαός και η Οσασούνα το επιβεβαίωσε στον απόλυτο βαθμό, καθώς πέτυχε δυο γκολ στα πρώτα δέκα λεπτά και επικράτησε με 3-2 της Μπέτις για την 30η αγωνιστική της La Liga.

Η ομάδα της Παμπλόνα μείωσε στο -2 από την 7η θέση που δίνει υπό προϋποθέσεις ευρωπαϊκό εισιτήριο, ενώ ο σύλλογος της Ανδαλουσίας παρέμεινε στην 5η θέση και στο -3 από την τετράδα, με παιχνίδι περισσότερο.

Ουσιαστικά, το υπερηχητικό ξεκίνημα των γηπεδούχων και συγκεκριμένα τα πρώτα 10 λεπτά της αναμέτρησης έκριναν τα πάντα. Στο 6’ ο Κίκε Μπάρια πέρασε μια διορατικότατη πάσα στον Μπουντιμίρ που με ψύχραιμο τελείωμα έκανε το 1-0.

Πέντε λεπτά αργότερα, επαναλήφθηκε το έργο του πρώτου γκολ με τους Μπάρια και Μπουντιμίρ να συνεργάζονται ξανά και να δίνουν μεγάλο προβάδισμα από νωρίς στην Οσασούνα. Ο Ισπανός εξτρέμ έβγαλε μια εξαιρετική σέντρα και ο Κροάτης με κοντινή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Η Μπέτις αντέδρασε άμεσα και στο 16’ μείωσε σε 2-1 όταν ο Λουίζ Ενρίκε εξαπόλυσε ένα δυνατό σουτ, η μπάλα βρήκε πάνω στον Μιράντα, άλλαξε πορεία και βρέθηκε στα δίχτυα του Ερέρα.

Ωστόσο, η ομάδα της Παμπλόνα δεν επηρεάστηκε και συνέχισε να έχει ελέγχει το ρυθμό και να προσπαθεί να γίνει απειλητική. Μάλιστα, στο 41’ έκανε το 3-1 με σουτ του Μονκαγιόλα στο όριο της περιοχής και πήγε στα αποδυτήρια με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία.

Στο δεύτερο μέρος, ο Πελεγκρίνι προσπάθησε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του, περνώντας στον αγωνιστικό χώρο τους Κανάλες και Σάντσες. Οι Κυπελλούχοι Ισπανίας ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και στο 70’ μείωσαν σε 3-2 με κεφαλιά του Γκουίντο Ροντρίγκες έπειτα από ωραία σέντρα του Σάντσες.

Από εκείνο το σημείο και μέχρι το τελευταίο σφύριγμα της λήξης, η Μπέτις πίεσε για την ισοφάριση, αλλά η Οσασούνα ανταποκρίθηκε εξαιρετικά, απομακρύνοντας όλους τους κινδύνους και πήρε μια πολύτιμη νίκη στη «μάχη» που δίνει για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.