Μεγάλη νίκη της Λαμίας, ανέβηκε στην 6η θέση!

Σημαντικό βήμα για να ανανεώσει την παρουσία της στη Super League πραγματοποίησε η Λαμία, που επικράτησε 1-0 του Ατρομήτου στο γήπεδο «Αθανάσιος Διάκος» και πανηγύρισε την τρίτη νίκη της στα τέσσερα παιχνίδια των play out.

Το γκολ του Βέργου στο 54′ ήταν αυτό που έκρινε την αναμέτρηση και έφερε την ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Από την άλλη πλευρά, οι «κυανόλευκοι» γνώρισαν την πρώτη ήττα τους στο μίνι πρωτάθλημα, αλλά δεν κινδυνεύουν.

Το ματς

Στο 5′ μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο. Ο Κωτσόπουλος πέρασε τον τερματοφύλακα τσιμπώντας τη μπάλα, η οποία έφυγε στα πλάγια, ωστόσο η μπάλα ήταν ψηλά και δεν μπορούσε να τελειώσει εύκολα τη φάση, με τον φορ του Ατρομήτου να επιχειρεί ένα ψαλιδάκι, χωρίς όμως να βρίσκει τη μπάλα.

Στο 20′ ο Μεντίνα ξέφυγε από το μαρκάρισμα του αμυντικού μέσα στην περιοχή, σούταρε, αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ.

Στο 37′ σουτ ο Τζανδάρης, έφυγε ψηλά άουτ η μπάλα. Πολύ καλή ευκαιρία για τον ΠΑΣ Λαμία στο 42′. Ο Σλίβκα έκανε τη σέντρα, πήρε την κεφαλιά ο Βέργος αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Το 0-0 παρέμεινε έως το τέλος του πρώτου 45λεπτου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και πιο συγκεκριμένα στο 46΄δόθηκε πέναλτι στον ΠΑΣ Λαμία έπειτα από μαρκάρισμα του Χατζηϊσαΐα στον Μαρτίνεθ. Μετά από περίπου τρία λεπτά και αφού ο διαιτητής Παπαδόπουλος πήγε ο ίδιος στο VAR για να δει τη φάση, το πέναλτι δεν δόθηκε.

Στο 53΄η Λαμία βρίσκει το γκολ που έψαχνε! Ο Αμπαντά από τα αριστερά κάνει την κούρσα, έβγαλε τη σέντρα με τον Βέργο να σπρώχνει τη μπάλα στα δίχτυα του Γιαννιώτη με προβολή κάνοντας το 1-0.

Στο 58΄ο Ρούμπεν Μαρτίνεθ πιάνει ένα σουτ αλλά ο Γιαννιώτης έκανε εξαιρετική επέμβαση σώζοντας την ομάδα του.

Ένα λεπτό αργότερα ο Βέργος έφυγε στην κόντρα, έβγαλε ωραία πάσα στον Μεδίνα αλλά το σουτ του Κολομβιανού πέρασε ελάχιστα άουτ.

Προς το τέλος του αγώνα και στις καθυστερήσεις ο Βασιλαντωνόπουλος είχε δοκάρι έπειτα από πάσα του Τσούκαλου.

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος) : Κοσέλεφ, Αμπάντα, Σιμόν, Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Σλίβκα (90+2′ Καραμάνος), Τζανδάρης, Νούνιες (88′ Βασιλαντωνόπουλος), Μεντίνα (87′ Μπεχαράνο), Μαρτίνεθ (76′ Στάνκο), Βέργος (75′ Τσούκαλος)

Ατρόμητος (Κρις Κόουλμαν): Γιαννιώτης, Ντε Μποκ, Κεσχρίντα, Χατζηισαϊας (69′ Τζοβάρας), Μαυρομμάτης, Κουέν (68′ Οικονομίδης), Καμαρά (46′ Γκονζάλες), Ερλινγκμαρκ, Ρομπάιγ, Κλωναρίδης (78′ Τζαβίδας), Κωτσόπουλος (73′ Κιάρτανσον)