Ο Τσιγκρίνσκι έδωσε το…φιλί της ζωής στον Ιωνικό

Δραματικό ματς στη Λειβαδιά, ακατάλληλη για καρδιακούς!

Λεβαδειακός και Ιωνικός παίζουν για την…ύπαρξη τους, με τους Βοιωτούς να βρίσκονται μια ανάσα από μια σπουδαία νίκη αλλά τους “κυανόλευκους” να παίρνουν το βαθμό στο τέλος χάρη σε γκολ του Τσιγκρίνσκι.

Ο αγώνας διεξήχθη κάτω από αντίξοες συνθήκες, καθώς στη Λιβαδειά έβρεχε όλο το μεσημέρι, αλλά και κατά της διάρκεια του παιχνιδιού. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, ο Λεβαδειακός έμεινε στην τελευταία θέση με 23 βαθμούς, ενώ ο Ιωνικός είναι προτελευταίος με 25 βαθμούς.

Ο Λεβαδειακός, πριν τη διακοπή του πρωταθλήματος, είχε φύγει με το διπλό από την έδρα του Αστέρα Τρίπολης και πήρε σημαντική ανάσα στη «μάχη» της παραμονής. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι ,πανηγύρισαν δύο συνεχόμενες νίκες με (1-0 κόντρα) σε Αστέρα Τρίπολης (εντός έδρας) και Παναιτωλικό (εκτός έδρας). Λίγες μέρες πριν τη μεγάλη αναμέτρηση, οι οπαδοί του Ιωνικού πήγαν στην προπόνηση για να «ντοπάρουν» τους παίκτες, έτσι ώστε να αγωνιστούν με ακόμη μεγαλύτερο πάθος.

Παρά την βροχή που έπεφτε στη Λιβαδειά σε όλη τη διάρκεια της ημέρας, ο αγωνιστικός χώρος ήταν σε καλή κατάσταση και αυτό ήταν κάτι που θα βοηθούσε τις δύο ομάδες. Ο Λεβαδειακός ξεκίνησε πιο δυναμικά την αναμέτρηση, με τους Βοιωτούς να απειλούν με δύο κεφαλιές.

Στο 7’ ο Βινίσιους έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Χουτεσιώτη. Μετά από δέκα λεπτά και συγκεκριμένα στο 17’, ήταν η σειρά του Νίκα να απειλήσει με κεφαλιά, με τον Χουτεσιώτη να αποκρούει και η μπάλα να καταλήγει κόρνερ. Στα επόμενα λεπτά οι φιλοξενούμενοι έπαιρναν μέτρα μέσα στο γήπεδο και έφτασαν στο γκολ στο 26ο λεπτό. Ο Φαντιγκά έκλεψε τη μπάλα στη μεσαία γραμμή και έπιασε ένα μακρινό σουτ, με τη μπάλα να καταλήγει στο παραθυράκι του Γκροφ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι άγγιξαν την ισοφάριση. Ο Γερεμέγεφ έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Ιωνικού, αλλά ο Τσιγκρίνσκι με σωτήρια επέμβαση, τον πρόλαβε λίγο πριν εκτελέσει. Η τελευταία μεγάλη ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο άνηκε στον Ιωνικό. Στο 45’ ο Σεμπά βρέθηκε απέναντι από τον Γκροφ, αλλά το σουτ πέρασε πάνω την εστία. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα με ένα γκολ.

Mε μια αλλαγή ξεκίνησε ο Λεβαδειακός το δεύτερο ημίχρονο. Ο Βρακάς πήρε τη θέση του Σαχπεκίδη που δεν απέδωσε αυτά που θα περίμενε ο προπονητής του στο πρώτο ημίχρονο. Ο Βρακάς με το καλημέρα έδειξε τις ικανότητές του. Στο 50’ από τα δικά του πόδια ξεκίνησε η φάση της ισοφάρισης για τον Λεβαδειακό. Ο επιθετικός των Βοιωτών μετά από ωραία ατομική προσπάθεια από τα αριστερά, βρήκε τον Γερεμέγεφ, που κέρδισε τον Χουτεσιώτη και έκανε το (1-1).

Οι γηπεδούχοι μετά την ισοφάριση πήραν τα πάνω τους και έφεραν «τούμπα» το παιχνίδι στο 56’. Ο Μεχία με ωραίο πλασέ βρήκε δίχτυα, με τους παίκτες και τον κόσμο του Λεβαδειακού να ξεσπούν σε πανηγυρισμούς. . Οι παίκτες του Ιωνικού έμοιαζαν «σοκαρισμένοι» μετά το (2-1) και τους πήρε ένα δεκάλεπτο μέχρι να μπορέσουν να απειλήσουν. Στο 66’ ο Γούλερι σούταρε δυνατά, με τον Γκροφ να αποκρούει και να κρατά το προβάδισμα του Λεβαδειακού.

Τα λεπτά κυλούσαν χωρίς φάσεις για να φτάσουμε στο 85’ και τον Ιωνικό να ισοφαρίζει με κεφαλιά του Τσιγκρίνσκι. Η φάση αρχικά ακυρώθηκε για οφσάιντ, αλλά μετά από εξέταση της φάσης στο VAR, το γκολ μέτρησε κανονικά. Αυτή ήταν η τελευταία στιγμή του αγώνα, με τις δύο ομάδες να παίρνουν από ένα πόντο και να έχουν δύσκολή συνέχεια στη “μάχη” της παραμονής.

Λεβαδειακός (Γιάννης Πετράκης): Γκροφ, Τσάπρας, Βινίσιους, Λιάγκας, Παζ, Μεχία (84′ Μπελμόντ), Χάμοντ (90’+3 Νταμπό), Νίκας, Σαχπεκίδης (46′ Βρακάς), Γιαννιώτας (78′ Λούα Λούα), Γερεμέγεφ.

Ιωνικός (Μιχάλης Γρηγορίου): Χουτεσιώτης, Μύγας, Ρομαό, Τσιγκρίνσκι, Βαλεριάνος, Κάνιας (84′ Σόουζα), Σάκιτς, Φαντιγκά (60′ Γούλερι), Μασάς (70′ Μάνος), Σεμπά, Μάντζης.