Δυσκολεύτηκε αλλά βρήκε τις λύσεις ο Απόλλων

Δύσκολη νίκη για τον Απόλλωνα Σμύρνης, που βρήκε αρκετά εμπόδια από την -ουσιαστικά καταδικασμένη- ΠΑΕ Επισκοπή, αλλά τελικά πήρε αυτό που ήθελε μειώνοντας τη διαφορά από την κορυφή στους τέσσερις βαθμούς.

Η Ρεθυμνιώτικη ομάδα, η οποία ταξίδεψε στην πρωτεύουσα με 17 παίκτες στην αποστολή ήταν “μέσα” στο παιχνίδι μέχρι και το 89ο λεπτό “κυνηγώντας” την ισοφάριση, αλλά τελικά επιστρέφει στην Κρήτη χωρίς βαθμολογικό όφελος στις αποσκευές της.

Ο Απόλλων Σμύρνης άνοιξε το σκορ (1-0) στο 23ο λεπτό με σουτ του Μαξιμιλιάνο Πάμπλο Κουάδρα. Η απάντηση της Επισκοπής ήρθε εννέα λεπτά αργότερα (32′).

Ο Παπαδόπουλος κινήθηκε από θέση έξω αριστερά και πάσαρε στο ύψος της μικρής περιοχής όπου ο Αντώνης Σταθόπουλος με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας (1-1).

Στο 44ο λεπτό ο Μπεσάρ Χαλίμι σκόραρε για λογαριασμό των γηπεδούχων, αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε ως επιθετικό φάουλ.

Στο επόμενο λεπτό η Επισκοπή βγήκε πολύ γρήγορα στην αντεπίθεση κερδίζοντας κόρνερ, από την εκτέλεση του οποίου ο Κούτσιας σούταρε με τον Σόρτσαν να μπλοκάρει τη μπάλα για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες ισόπαλες (1-1).

Λίγο πριν τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού στη Ριζούπολη, στο 58ο λεπτό, ο Σαντάτ Καρίμ με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον Απόλλωνα Σμύρνης (2-1).

Στο 89ο λεπτό κι ενώ η Επισκοπή έψαχνε (κυρίως με αντεπιθέσεις) το γκολ της ισοφάρισης ο Μπεσάρ Χαλίμι “σφράγισε” με σουτ τη νίκη του Απόλλωνα Σμύρνης διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

Απόλλων Σμύρνης (Αλέκος Βοσνιάδης): Σόρτσαν, Κοροβέσης, Ντομίνγκες, Λούι (78′ Παπαγεωργίου), Πατάπης, Χαλίμι, Καρίμ, Περέιρα (78′ Ερέρα), Κούαδρα, Μουστακόπουλος, Αναστασόπουλος (53′ Φατιόν)

ΠΑΕ Επισκοπή (Κώστας Ανυφαντάκης): Ψάρρας, Κεφαλάς, Νταμπίζας, Πολίτης, Παπαδόπουλος, Σκεντεράι, Τσιλεδάκης (60′ Βουκελάτος), Τζωρτζινάκης (65′ Μπερικάκης), Αμπαφού, Κούτσιας, Σταθόπουλος