LaLiga : Ετοιμάζεται για τη στέψη η Μπαρτσελόνα, 1-0 την Ατλέτικο! (vid)

To γκολ του Φεράν Τόρες στο 44ο λεπτό ήταν αυτό που έδωσε τελικά τη νίκη στη Μπαρτσελόνα και ουσιαστικά “κλειδώνει” τον τίτλο για τη σεζόν 2022/2023!

Η ομάδα της Βαρκελώνης προερχόταν από μία σειρά αρνητικά αποτελέσματα, αλλά στο ντέρμπι με την Ατλέτικο Μαδρίτης φώναξε “παρών” και πήρε νίκη τίτλο με 1-0.

Ένα γκολ του Τόρες στο 44ο λεπτό του αγώνα ήταν αυτό που έκρινε το ντέρμπι υπέρ της Μπαρτσελόνα και της επέτρεψε να βάλει… φρένο στην Ατλέτικο Μαδρίτης, αλλά και να “αγκαλιάσει” το πρωτάθλημα στην Ισπανία.

Οι Καταλανοί ανέβηκαν έτσι στο +16 από την ομάδα του Σιμεόνε, αλλά και το +11 από τη δεύτερη Ρεάλ Μαδρίτης, ενώ απομένουν μόνο 8 αγώνες για το τέλος της ισπανικής “La Liga”.

Νωρίτερα, η Βαλένθια έκανε το καθήκον της εκτός έδρας με την Έλτσε, νίκησε 2-0 και πήρε σπουδαίο «τρίποντο» για την παραμονή στην κατηγορία. Οι «νυχτερίδες» πήραν το προβάδισμα στην αναμέτρηση στο 19ο λεπτό με τον Λίνο. Στο 42′ ο Βερντού με αυτογκόλ διαμόρφωσε το τελικό 2-0 της Βαλένθιας στο «Μανουέλ Μαρτίνεθ Βαλέρο». Η Βαλένθια είναι στην 18η θέση με 30 βαθμούς, ενώ η Έλτσε είναι στην τελευταία με 13 και θα συνεχίσει την επόμενη χρονιά στη La Liga 2.

Μπαρτσελόνα (Τσάβι) : Τερ Στέγκεν, Κουντέ, Αραούχο, Αλόνσο (61′ Γκαρθία), Μπαλντέ, Ντε Γιονγκ (79′ Κεσιέ), Μπουσκέτς, Γκάβι, Ραφίνια (90+2′ Φατί), Λεβαντόβσκι, Τόρες (61′ Πέδρι)

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε) : Όμπλακ, Μολίνα, Χιμένες, Σάβιτς, Ερμόσο (79′ Ρεγκιλόν), Καράσκο, Ντε Πολ, Βίτσελ (59′ Μοράτα), Λεμάρ (67′ Σαούλ), Γκριεζμάν, Κορέα (59′ Μπάριος)