Premier League : Ακόμα βάζει γκολ στην Τότεναμ η Νιουκάστλ, διπλό παραμονής για τη Γουέστ Χαμ (vids)

Ποιος είδε τη Νιούκαστλ και δεν τη φοβήθηκε στην αναμέτρηση με την Τότεναμ, η οποία έκρινε σε σημαντικό βαθμό τη μάχη για την έξοδο στην Premier League.

Αποδίδοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο κι έχοντας σύμμαχο την τύχη, αφού ό,τι κι αν έκανε στον αγωνιστικό χώρο… της έβγαινε, η Νιούκαστλ έκανε «σκόνη και θρύψαλα» την Τότεναμ με το εμφατικό 6-1, έχοντας προηγηθεί στα πρώτα 21 λεπτά με 5-0!

Πλέον, μόνο εάν αυτοκτονήσουν οι ανθρακωρύχοι θα χάσουν το ένα από τα τέσσερα «εισιτήρια» για τα γκρουπ του Champions League της επόμενης περιόδου.

Η Τότεναμ «έπαιζε τα ρέστα της» για την 4η θέση στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ» μετά το 2-3 από την Μπόρνμουθ, αλλά ήταν απούσα από τον αγωνιστικό χώρο και, πλέον, ελπίζει μόνο σε ένα θαύμα για να βρεθεί την επόμενη σεζόν στους ομίλους του Champions League.

Οι Ανθρακωρύχοι πήραν προβάδισμα από τα… αποδυτήρια, με τον Μέρφι να βρίσκει δίχτυα στα 62 δευτερόλεπτα! Ύστερα από τέσσερα λεπτά ο Ζοέλιντον πέρασε τον Γιορίς και έγραψε το 2-0. Στο 9′ ο σκόρερ του 1-0 πέτυχε και τρίτο τέρμα για την ομάδα του και εν συνεχεία ανέλαβε δράση ο Ίσακ. Ο Σουηδός επιθετικός σημείωσε δύο γκολ σε διάστημα τριών λεπτών (19′-21′), για το 5-0 του πρώτου μέρους!

Στο ημίχρονο ο Κριστιάν Στελίνι αντικατέστησε τον Γάλλο γκολκίπερ του και είδε τον Χάρι Κέιν να μειώνει σε 5-1 στο 49′. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Γουίλσον με γκολ στο 67′.

Νωρίτερα, η Γουέστ Χαμ επιβλήθηκε με 4-0 της Μπόρνμουθ εκτός έδρας για την 32η αγωνιστική της Premier League. Η νίκη είναι σημαντική για τα “σφυριά”, καθώς τα φέρνει έξι βαθμούς μακριά από τη ζώνη του υποβιβασμού.