Premier League : Στην 5η θέση η Βίλα του…θαυματουργού Έμερι, αλληλοεξοντώθηκαν Λιντς και Λέστερ (vids)

Ο Ουνάι Έμερι έφερε άλλον…αέρα στην Άστον Βίλα κι αυτό φαίνεται στο γήπεδο. Οι “χωριάτες” νίκησαν και τη Φούλαμ, προσπέρασαν την Τότεναμ και βρίσκονται στο -5 από την τετράδα του Champions League.

Ο Τάιρον Μινγκς ήταν αυτός που πέτυχε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης και συγκεκριμένα στο 21ο λεπτό, το οποίο οι γηπεδούχοι κράτησαν με “νύχια και με δόντια” μέχρι το τέλος.

Την ίδια ώρα, η Γουλβς έφτασε στη νίκη κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας και αύξησε τη διαφορά από την επικίνδυνη ζώνη. Για να φτάσει στο τρίποντο, χρειάστηκε ένα αυτογκόλ του Άντερσεν μόλις στο τρίτο λεπτό, και άντεξαν στην πίεση των Λονδρέζων, φτάνοντας σε ένα δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις (πέναλτι του Νέβες).

Στο τελευταίο χρονικά ματς της ημέρας, Λιντς και Λέστερ αναδείχτηκαν ισόπαλοι (1-1), ένα αποτέλεσμα που δεν βολεύει καμία ομάδα. Ο Σινιστέρα άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους με γκολ στο 20ο λεπτό, με τη Λέστερ να φτάνει στην ισοφάριση με σκόρερ τον Βάρντι.