Έχασε την ευκαιρία για ένα πολύτιμο τρίποντο ο Αλμωπός

Άνοιξε η αυλαία της 23ης αγωνιστικής στη Super League 2, με την Αναγέννηση να υποδέχεται στο Στάδιο Καρδίτσας τον Αλμωπό Αριδαίας.

Η ομάδα της Πέλλας προηγήθηκε 2-0 σε μια από τις πιο δύσκολες έδρες του πρωταθλήματος, όμως δεν κατάφερε να φύγει με το πολύτιμο τρίποντο από τη Θεσσαλία, καθώς οι “κιτρινόμαυροι” (στη σκιά της απώλειας του Παύλου Μυροφορίδη) ισοφάρισαν.

Μάλιστα, οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να “γυρίσουν” το ματς, καθώς  ο Ελιβέλτο είχε δύο καλές στιγμές (67′ – 71′) για να βάλει την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Οι “κυανόλευκοι” ήταν εξαιρετικοί στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο προηγήθηκαν με γκολ του Παπαδόπουλου στο 40ο λεπτό.

Ο ίδιος παίκτης ήταν αυτός που στο ξεκίνημα της επανάληψης (52′) ανέβασε τον δείκτη του σκορ για τον Αλμωπό, όμως από εκεί και πέρα ξεκίνησε η αντεπίθεση της Αναγέννησης.

Στο 67′ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, για το οποίο ο Αλμωπός διαμαρτυρήθηκε πως έγινε εκτός περιοχής. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Πολίτης, ο οποίος μείωσε σε 1-2.

Σαν να μην έφτανε αυτό για την ομάδα της Πέλλας, στο 71′ το εκπληκτικό σουτ του Ελιβέλτο κατέληξε στα δίχτυα του Ντόκιτς (2-2)

Αναγέννηση Καρδίτσας (Περικλής Αμανατίδης): Τσέλιος, Αναστασόπουλος, Βερνάρδος (46′ Αθανασιάδης), Σκόνδρας, Δημόπουλος, Λαγός, Μπάλλας (46′ Αλιατίδης), Μπούζας (80′ Μπάτροβιτς), Πολίτης, Ελιβέλτο, Γιάκος.

Αλμωπός Αριδαίας (Γιώργος Τυριακίδης) : Ντόκιτς, Μακρυδάκης (82′ Παρασκευάς), Σουλιώτης, Τσιμπούκας, Μανωλάκης, Τούλης (60′ Πέλκας), Έππας (82′ Καρυπίδης), Ασλαμπάλογλου, Παπαδόπουλος, Πόποβιτς (64′ Σουρνάκης), Ρίβας (82′ Ταχματζίδης)