Serie A : Αταλάντα στις…ράγες, “τετέλεσθαι” για τη Σαμπντόρια (vids)

Τρένο ασταμάτητο η Αταλάντα, έφτασε τις 7 σερί νίκες και κυνηγά με αξιώσεις ακόμη και την τετράδα. Επέστρεψε στις επιτυχίες με δύσκολη νίκη η Γιουβέντους, εξαιρετικά δύσκολα θα σώσει την…παρτίδα η Σαμπντόρια.

Η ομάδα του Μπέργκαμο δυσκολεύτηκε αλλά έκαμψε την αντίσταση της Σπέτσια, που παίζει για την…επιβίωση της. Η ομάδα του Μπάμπη Νικολάου μάλιστα ήταν αυτή που προηγήθηκε στο 18΄με γκολ του Γκιάσι, όμως οι γηπεδούχοι συνήλθαν γρήγορα και αρχικά ισοφάρισαν με τον Ντε Ρον και με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, πήραν προβάδισμα με τον Τσακαπόστα.

Ο Μουριέλ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1 (54′), με τη Σπέτσια να απαντά άμεσα με τον Μπουράμπια. Παρά την πίεση που ασκήθηκε, η Αταλάντα κράτησε το σκορ που ανέβηκε προσωρινά στην τέταρτη θέση.

Στο δεύτερο “σκαλί” ανέβηκε η Γιουβέντους (ένα παιχνίδι περισσότερο από τη Λάτσιο, που αγωνίζεται σε λίγο κόντρα στη Σασουόλο), η οποία δυσκολεύτηκε αλλά νίκησε τη Λέτσε. Ο Παρέδες άνοιξε το σκορ στο 15ο λεπτό, όμως οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 37′ με πέναλτι του Αϊσάν Σισέι. Η Μεγάλη Κυρία όμως βρήκε άμεσα την απάντηση, πριν καν το ημίχρονο, με γκολ του Ντούσαν Βλάχοβιτς.

Η αδιάφορη Τορίνο έστειλε τη Σαμπντόρια στη Serie B! Ο Μπουοντζόρνο άνοιξε το σκορ στο 31′, η “Σαμπ” πάλεψε για την ισοφάριση, όμως το…κύκνειο άσμα έλαβε χώρα στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Πιέτρο Πελέγκρι.

Τέλος στο Arechi, Σαλερνιτάνα και Φιορεντίνα διαφήμισαν το ποδόσφαιρο, πετυχαίνοντας από τρία γκολ. Χαρακτηριστικό είναι πως οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν τρεις φορές στο ματς και οι Βιόλα πήραν τον βαθμό στο 84′ με τον Μπιράγκι.