Bundesliga : Μεγάλο “διπλό” της Λειψίας στο Europa-Park-Stadion, βαθμολογική ανάσα για τη Χέρτα (vid)

Νέα δεδομένα στην τετράδα του Champions League αλλά και στην “ουρά” μετά τα σημερινά αποτελέσματα της 31ης αγωνιστικής στη Bundesliga.

Η Λειψία βρίσκεται πλέον στην τρίτη θέση, μετά το σπουδαίο “διπλό” στο Europa-Park-Stadion, χάρη στο γκολ του Κέβιν Κάμπλ στο 73ο λεπτό. Η Φράιμπουργκ έχασε μεγάλες ευκαιρίες στο ματς, αλλά δεν κατάφερε να πάρει κάτι, παραμένοντας στην 5η θέση.

Σπουδαία νίκη την ίδια ώρα για τη Χέρτα Βερολίνου και μάλιστα κόντρα στην ανταγωνίστρια της παραμονής, Στουτγκάρδη. Και τα τρία γκολ του αγώνα σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο, με τον Κεμπφ να ανοίγει το σκορ για τους γηπεδούχους (29′), όμως η ομάδα του Ντίνου Μαυροπάνου (εκτός αποστολής) ισοφάρισε στο 38′ με τον Γκιράσι. Στις καθυστερήσεις του πρώτου 45λεπτου, οι πρωτευουσιάνοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ με τον Νιντερλέχνερ, το οποίο έμελλε να είναι το νικηφόρο.

Τρίποντο παραμονής για την Άουγκσμπουργκ. Η ομάδα του Ενρίκο Μάασεν επικράτησε με 1-0 της Ουνιόν Βερολίνου, χάρη στο γκολ του Μπέλιο στο 53ο λεπτό, ένα τρίποντο που τη φέρνει στο +6 από την επικίνδυνη ζώνη. Απεναντίας, οι πρωτευουσιάνοι έμειναν στους 56 βαθμούς, χάνοντας την ευκαιρία να πλησιάσουν στην κορυφή αλλά και να κάνουν ένα σημαντικό βήμα για την έξοδο στο Champions League.

Πολύ σημαντική νίκη και για τη Χόφενχαϊμ και μάλιστα με το εντυπωσιακό 3-1 επί της Άιντραχτ. Οι “μπλε” έφτασαν τους 32 βαθμούς, συνεχίζοντας το σερί των επιτυχιών, με τα γκολ των Μπάουμγκαρτνερ, Κράμαριτς (πεν) και Μπεμπού.

Τέλος στο Borussia-Park, η αδιάφορη βαθμολογικά Γκλάντμπαχ επικράτησε με 2-0 της Μπόχουμ (35′ Χόφμαν, 90+1′ Στιντλ), αφήνοντας στην προτελευταία θέση την ομάδα του Κώστα Σταφυλίδη (έγινε αλλαγή στο ημίχρονο).