Σπουδαίο διπλό-ανάσα για την Προοδευτική

Μια πολύ σημαντική νίκη, σε κομβικό σημείο του πρωταθλήματος πέτυχε στην Πάτρα η Προοδευτική.

Η ομάδα του Απόστολου Χαραλαμπίδη επικράτησε με 1-0 στην Αγυιά, χάρη στο γκολ του Νταβιώτη στο 66ο λεπτό, με το οποίο έφτασε τους 22 βαθμούς, έναν λιγότερο από το 10ο της βαθμολογίας Αιγάλεω.

Έτσι όπως έχει διαμορφωθεί αυτή τη στιγμή η κατάταξη στον 2ο όμιλο της Super League 2, φαίνεται πως η μάχη θα κριθεί αποκλειστικά ανάμεσα σε αυτές τις ομάδες, με δεδομένο πως ΑΕΚ Β και Ολυμπιακός Β δεν μπορούν να υποβιβαστούν.

Από την άλλη πλευρά, οι αδιάφοροι βαθμολογικά Πατρινοί είχαν τις καλύτερες στιγμές στο πρώτο ημίχρονο (Χαντί στο 11ο, Σίλβα στο 32ο, Μυτίδης στο 37ο οι πιο κλασικές), ωστόσο δεν κατάφεραν να βρουν στόχο.

Στο διάστημα αυτό, η Προοδευτική έφτασε κοντά στο γκολ στο 36′ όταν ο Καρίκι σημάδεψε το δοκάρι του Κολοβούρη.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου 45λεπτου, η Παναχαϊκή έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον δραστήριο Χαντί και ένα λεπτό μετά, ήρθε η απάντηση από πλευράς “βυσσινί”, με τον Κολοβούρη να είναι σε ετοιμότητα στο σουτ του Νταβιώτη μέσα από την περιοχή.

Η μπάλα πήγαινε πάνω κάτω στο διάστημα αυτό, με τον Σίλβα να χάνει σπουδαία ευκαιρία στο 49′ και στο 62′ το μακρινό σουτ του Καρλίτος εκτός περιοχής, κατέληξε άουτ.

Στο 66′ όμως η Προοδευτική βρήκε στόχο και άλλαξε τα δεδομένα του ματς. Από νέα σύγχυση στην άμυνα της Παναχαϊκής, το σουτ του Πάβλας κόπηκε από τον Τσακμάκη, η μπάλα έμεινε ζωντανή και με τη βοήθεια της τύχης και του δοκαριού ο Νταβιώτης νίκησε τον Κολοβούρη

Δύο λεπτά μετά, οι “κοκκινόμαυροι” έχασαν μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση, με τον Καρακλάιτς να μη χρίζεται σκόρερ για ελάχιστα εκατοστά. Στο 81′ ο Κολοβούρης έκανε την επέμβαση του ματς σε σουτ του Πάβλας, στην τελευταία καλή στιγμή στο σημερινό ματς.

Παναχαϊκή (Γιάννης Βογιατζής) : Κολοβούρης, Λιοφάγος (80′ Στασινόπουλος), Λαρέα, Μπουρλάκης, Τσακμάκης, Κωνσταντακόπουλος (58′ Καρλίτος), Σίλβα (80′ Ζυγκερίδης), Χαντί (70′ Παπαχρονόπουλος), Μυτίδης, Στεργίδης (70′ Τοπάλ), Καρακλάιτς

Προοδευτική (Απόστολος Χαραλαμπίδης) : Αστράς, Αλεξίου, Πάβλας, Χατζηδίμπας, Πότσι, Καρίκι (80′ Μεγαρίτης), Πίσσας, Παυλίδης (80′ Αγγελόπουλος), Νταβιώτης (90+2′ Ομπάνορ), Μάντιτς (60′ Καπνίδης), Τσακίρης (60′ Νικολής)