Κυπελλούχος Ελλάδας ο Ολυμπιακός, “λύγισε” στην παράταση τον Δούκα με γκολ του Δομπρή!

Την κατάκτηση του 3ου Κυπέλλου Ελλάδας της ιστορίας του, στο χάντμπολ, πανηγυρίζει ο Ολυμπιακός, ο οποίος σε έναν δραματικό τελικό νίκησε τον ΑΣΕ Δούκα με 28-27 στην παράταση, με τον Δομπρή να είναι ο παίκτης που έβαλε το γκολ που έκρινε τα πάντα στο τέλος.

Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν αποκλείσει την ΑΕΚ στον ημιτελικό της Δευτέρας (8/5) και ήταν για το φαβορί για την κούπα αλλά ο Δούκας τούς έβαλε δύσκολα. Πολύ δύσκολα. Ο τελικός ήταν πραγματικό θρίλερ, με τις δύο ομάδες να είναι συνεχώς κοντά στο σκορ και τον Ολυμπιακό να προηγείται με 22-21 ένα λεπτό πριν το τέλος.

Σε «νεκρό» χρόνο, όμως, ο Δούκας κέρδισε πέναλτι και ο Στεφανίτσης το εκτέλεσε και ευστόχησε για το 22-22, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί, ο Χαριτωνίδης έκανε το 22-23 αλλά οι Πειραιώτες αντέδρασαν και με γκολ των Παπαδόπουλου και Σλαβούλιτσα πέρασε μπροστά με 24-23, για να ακολουθήσει το 25-23 ξανά από τον Παπαδόπουλο.

Ο Δούκας έδειξε χαρακτήρα και κατάφερε να μειώσει ξανά στο γκολ αλλά στα 53 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ο Δομπρής έκανε το 28-26 για τον Ολυμπιακό, ο οποίος τελικά επικράτησε με 28-27 και έκανε δικό του το Κύπελλο Ελλάδας για τρίτη φορά στην ιστορία του.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 4-3, 6-5, 9-7, 11-8, 13-12(ημχ), 15-14, 16-16, 18-16, 18-18, 20-21, 22-22 (κ.α.), 25-23, 28-27
Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος, Κόκκινη: 60’ Μπάγιος (παρεμπόδιση εκτέλεσης ρίψης στα τελευταία 30 δευτερόλεπτα), Δίλεπτα: 3-4, Πέναλτι: 3/3-2/4

Ολυμπιακός (Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 1, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 4, Κανδύλας 1, Μπάγιος 2, Παπαδόπουλος 7, Δομπρής 4, Mπουρζέ, Πασσιάς 2, Μοντόρο 3, Σλαβούλιτσα 2, Οστρούτσκο 1, Γκράτζαν, Μιχαηλίδης, Μπάουερ

ΑΣΕ Δούκα (Χαλκίδης): Μποροντάι, Μαρκατάτος, Τζηράς 5, Παγιάτης 1, Τσακουρίδης 1, Παναγιώτου 3, Γερουλάνος 1, Κοβάνης, Ντούνης, Γιαντσα 6, Χαριτωνίδης 5, Γκάτσεβιτς 1, Κολλυρης, Πάνου 1, Δικαιούλιας 1, Στεφανίτσης 2.