Σε ένα ακόμη Final Four ο Ολυμπιακός, “έλιωσε” με την άμυνα του τη Φενέρ!

Ο Ολυμπιακός έγραψε μια ακόμα χρυσή σελίδα στην ιστορία του! Στον 5ο προημιτελικό επιβλήθηκε –στο ασφυκτικά γεμάτο ΣΕΦ- της Φενέρμπαχτσε με 84-72 και «σφράγισε» (για δεύτερη σερί χρονιά) την παρουσία του στο φάιναλ φορ της Ευρωλίγκας!

Με καλή κυκλοφορία της μπάλας και πρωταγωνιστές τους Κώστα Παπανικολάου και Τόμας Γουόκαπ, o Ολυμπιακός –παρά την περιφερειακή αστοχία- ήλεγξε τον ρυθμό και «έκλεισε» την πρώτη περίοδο στο +5 (20-15).

Βασιζόμενη στο «ζεστό» χέρι του Μάρκο Γκούντουριτς η Φενέρμπαχτσε η κατάφερε να φέρει τα πάνω κάτω και να πάρει για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ στο 15’ (29-31). Οι «ερυθρόλευκοι», ωστόσο, αντέδρασαν άμεσα… Πίεσαν στην άμυνα και με επιθετική αιχμή τον Κώστα Σλούκα «έτρεξαν» ένα σερί 13-0 που τους έφερε στο +13 (44-31). Τελικά, με 2/2 ελεύθερες βολές ο Τάιλερ Ντόρσεϊ διαμόρφωσε το 44-33, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο εικοσάλεπτο.

Στην 3η περίοδο οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν σκληρά να γυρίσουν το ματς (57-49), όμως, ο εκπληκτικός Κώστας Σλούκας –ο οποίος «μοίρασε», αλλά και «εκτέλεσε»- δεν τους το επέτρεψε (65-52 στο 30’). Όταν δε στην εξίσωση μπήκε δυναμικά και ο Σάσα Βεζένκοφ, ο Ολυμπιακός ανέβασε τον δείκτη της διαφοράς στους 17π. (78-61) στο 37’ και ουσιαστικά «τελείωσε» την υπόθεση πρόκριση.

Δεκάλεπτα: 20-15, 44-43, 65-52, 84-72