Serie A : Η τετράδα “κλείδωσε” για τη Γιουβέντους αλλά θα περιμένει την απόφαση (vid)

Με γκολ των Φατζόλι και Μπρέμερ η Γιουβέντους νίκησε με 2-0 την Κρεμονέζε και ετοιμάζεται για τη ρεβάνς με τη Σεβίλλη.

Από τα πρώτα λεπτά οι Μπιανκονέρι πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού και προσπάθησαν να γίνουν επικίνδυνοι με Βλάχοβιτς και Πογκμπά, μέχρι που τελικά ο Γάλλος αποχώρησε στο 24′ με νέο μυϊκό τραυματισμό και με δάκρυα αφού η φετινή σεζόν έχει εξελιχθεί σε μαρτύριο γι’ αυτόν… Όπως και να έχει, ο Μασιμιλιάνο Αλέγκρι έβαλε στη θέση του τον Μίλικ, ο οποίος είχε μια-δυο φάσεις στο πρώτο ημίχρονο αλλά δεν σκόραρε.

Αυτό, τελικά, το έκανε ο Φατζόλι στο β’ μέρος και συγκεκριμένα στο 55′, όταν πήρε την πάσα του Κιέζα και με δυνατό σουτ νίκησε τον Καρνεζέκι για το 1-0. Γκολ που απλοποίησε πολύ τα πράγματα για τους Τορινέζους που είχαν στη συνέχεια ευκαιρίες για να βάλουν δεύτερο γκολ και τελικά αυτό έγινε στο 79′ με τον Μπρέμερ μετά το κόρνερ του Παρέδες και την παρέμβαση του Μίλικ.

Η Γιουβέντους θα μπορούσε να ανεβάσει κι άλλο το σκορ στη συνέχεια αλλά δεν το έκανε, γεγονός πάντως που μάλλον δεν ενόχλησε τον Μασιμιλιάνο Αλέγκρι, ο οποίος είδε την ομάδα του να παραμένει στη 2η θέση και να πάει στους 69 βαθμούς και το +8 από την 5η, τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος.

Η Κρεμονέζε δύσκολα θα αποφύγει τον υποβιβασμό, με τη Γιουβέντους να κλειδώνει την τετράδα, αλλά να περιμένει τη δικαστική απόφαση για ενδεχόμενη αφαίρεση βαθμών.