Αήττητη στο ΟΑΚΑ η Αναγέννηση, μία ακόμη ισοπαλία για τον Παναθηναϊκό Β (photos)

Ο Παναθηναϊκός Β ήρθε ισόπαλος 2-2 με την Αναγέννηση Καρδίτσας στο ΟΑΚΑ, για την 26η αγωνιστική του πρωταθλήματος Super League 2, χάνοντας δύο φορές το προβάδισμα του και ισάριθμους βαθμούς εν τέλει.

Το παιχνίδι ξεκίνησε νωθρά, αλλά μετά το δεκάλεπτο ο ρυθμός ανέβηκε, με το “τριφύλλι” να παίρνει την κατοχή της μπάλας και να απειλεί στο 10ο λεπτό, με το σκαστό σουτ του Κυριόπουλου μέσα από την περιοχή το οποίο απέκρουσε ο Τσέλιος. Η δε Αναγέννηση έφτασε κοντά στο 0-1 στην αμέσως επόμενη φάση, όταν από γέμισμα από αριστερά ο Πολίτης σούταρε από θέση μέσα δεξιά, αλλά η μπάλα βρήκε στο αριστερό δοκάρι του Σουρδή.

Ο Παναθηναϊκός Β «απάντησε» στο 13’, καθώς μετά τη σέντρα του Μαρτίνη από την αριστερή πλευρά στο δεύτερο δοκάρι, ο Μαντσίνι βρέθηκε τετ α τετ με τον Τσέλιο από πλάγια θέση, αλλά πλάσαρε πάνω του. Ακολούθησαν μια ημιτελής προσπάθεια του Ριμπέιρο στο 20ο λεπτό, με τον Λάμψια να καθαρίζει την φάση στα καρέ της ομάδας του και ένα διαγώνιο σουτ του Μαρτίνη αριστερά της περιοχής, δύο λεπτά μετά.

Με τους Πράσινους να συνεχίζουν να ελέγχουν τον ρυθμό και να φτάνουν στο 1-0 με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, όταν από σέντρα του Μαρτίνη από τα αριστερά ο Μπιλάλ με κοντινή προβολή, άνοιξε το σκορ. Oι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την πίεσή τους και προσπάθησαν να αντιδράσουν στο 38’, με το σουτ του Κοζορώνη έξω από την περιοχή να περνάει λίγο δίπλα από την εστία του Σουρδή. Τελικά, έφτασαν στην ισοφάριση στο 43ο λεπτό, με τον Πολίτη να δίνει την ασίστ στον Βερνάρδο ο οποίος με σκαστό σουτ πέτυχε το 1-1.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να βρουν τους χώρους για να γίνουν απειλητικές, παρότι ο Παναθηναϊκός Β κυκλοφόρησε με υπομονή την μπάλα. Ενώ ήταν η Αναγέννηση εκείνη που έφτασε πρώτη κοντά στο γκολ, με τον Σουρδή να αποκρούει εντυπωσιακά το σουτ του Ριμπέιρο λίγο έξω από την μικρή περιοχή, στο 61’.

Αντιθέτως, ο Φουρτάδο -που είχε περάσει αλλαγή λίγο νωρίτερα- έκανε την ατομική ενέργεια από αριστερά, έβγαλε την παράλληλη σέντρα και ο Μπιλάλ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, σημείωσε το 2-1 στο 64’. Οι παίκτες του Σωτήρη Αντωνίου έφτασαν κοντά και σε τρίτο γκολ, στο 70ο λεπτό, με τον Φουρτάδο να αστοχεί σε δύο χρόνους από το ύψος του πέναλτι, αν και αμαρκάριστος, μετά το γέμισμα του Μαρτίνη.

Ο Παναθηναϊκός Β προσπάθησε να κάνει διαχείριση του προβαδίσματός του στη συνέχεια, βλέποντας ένα δυνατό σουτ του Εμπό στο 76’ να περνάει λίγο δίπλα από την εστία. Την ώρα που η ομάδα της Θεσσαλίας έγινε απειλητική μέσω του μακρινού σουτ του Κοζορώνη δύο λεπτά αργότερα, με τον Σουρδή να το μπλοκάρει εύκολα.

Μπαίνοντας στο τελευταία λεπτά του ματς, η Αναγέννηση πίεσε περισσότερο και έφτασε στην ισοφάριση, μετά την ατομική ενέργεια του -ερχόμενου από τον πάγκο- Μπάτροβιτς, που πέτυχε το 2-2 στο 86’.

δείτε φωτογραφίες ΕΔΩ

Παναθηναϊκός Β (Σωτήρης Αντωνίου) : Σουρδής, Λάμψιας, Προδρομίτης, Σιδεράς, Μαρτίνης, Καραμπάς (61’ Βουτσάς), Αθανασακόπουλος (89’ Νταμπίζας), Κρυπαράκος (62’ Φουρτάδο), Μαντσίνι (62’ Εμπό), Κυριόπουλος (89’ Καρβούνης), Μπιλάλ.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Περικλής Αμανατίδης) : Τσέλιος, Σταμόπουλος, Δημόπουλος, Κοζορώνης, Μπάλας, Μπούζας (76’ Μπάτροβιτς), Βερνάρδος (87’ Κορέλας), Πολίτης (73’ Γιάκος), Αναστασόπουλος, Σκόνδρας, Ριμπέιρο.