Μεγάλο βήμα παραμονής για τον Διαγόρα, 4-1 τον Παναθηναϊκό Β

Χωρίς να συναντήσει πολλά εμπόδια και χάρη σε ένα καταιγιστικό πρώτο ημίχρονο, ο Διαγόρας επικράτησε του Παναθηναϊκού Β στη Ρόδο και έκανε αποφασιστικό βήμα παραμονής στη Super League 2.

Η ομάδα του Άγγελου Διγκόζη δεν άφησε πολλά περιθώρια στους “πράσινους”, και έχοντας τεράστιο κίνητρο επιβίωσης, πήρε αυτό που ήθελε, τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος της σεζόν.

Οι νησιώτες έφτασαν τους 30 βαθμούς και ελπίζει σε ήττα της Βέροιας από τον Απόλλωνα Πόντου, ώστε να διατηρηθεί η διαφορά των έξι βαθμών από την επικίνδυνη ζώνη.

Κορυφαίος του αγωνιστικού χώρου ο Βασίλης Τσιαντούλας, που είχε συμμετοχή στα τρία από τα τέσσερα γκολ των γηπεδούχων, ανοίγοντας μάλιστα το σκορ στο 10ο λεπτό.

Στο 25′ ο MVP της αναμέτρησης έκλεψε τη μπάλα στον άξονα, έκανε τη βαθιά μπαλιά στον Σταμένκοβιτς, ο οποίος σε θέση τετ-α-τετ , πλάσαρε σωστά για το 2-0.

Σαν να μην έφτανε αυτό για το “τριφύλλι”, στο 37ο λεπτό ο Τσιαντούλας εκτέλεσε το φάουλ, ο Ρόμπι έπιασε τη γυριστή κεφαλιά και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Σουρδή (3-0).

Ο Παναθηναϊκός Β αντέδρασε στη συνέχεια και μείωσε το σκορ πριν την ανάπαυλα, όταν ο Σερπέζης με συρτό σουτ από το ύψος του πέναλτι σκόραρε για την ομάδα του (3-1).

Στο 57′ ο Διαγόρας πέτυχε και τέταρτο γκολ, με το οποίο “κλείδωσε” τη σημερινή νίκη. Ο Τσιαντούλας εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μανιάς έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα βρήκε σε αντίπαλο αλλά δεν απομακρύνθηκε και με κοντινή προβολή, “έγραψε” το 4-1

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Παναθηναϊκός Β κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Μανιώτη, όμως ο Αθανασακόπουλος έκανε κακή εκτέλεση και ο Αθανασόπουλος απέκρουσε στη γωνία του.

Διαγόρας Ρόδου (Άγγελος Διγκόζης) : Αθανασόπουλος, Αρίας (80′ Παπαϊωάννου), Γιανναράκης, Μανιώτης, Τάτσης (80′ Πετράκης), Καραμάνης, Τσιαντούλας (72′ Μπούμπας), Μαγκάκης, Αντεσίνα (86′ Παραστατίδης), Σταμένκοβιτς, Μανιάς

Παναθηναϊκός Β (Σωτήρης Αντωνίου) : Σουρδής, Τουρκοχωρίτης, Ρόμπι (46′ Σιδεράς), Αντωνίου, Δημητριάδης (46′ Μαρτίνης), Σερπέζης, Εμπό (62′ Αθανασακόπουλος), Βουτσάς (46′ Καραμπάς), Κρυπαράκος, Καρβούνης, Τερεζίου (68′ Σαρδέλης)