Μεγάλη νίκη-“ανάσα” για τη Βέροια! (vid)

Πολύ σημαντική νίκη, σε κομβικό σημείο του πρωταθλήματος για την ομάδα της Βέροιας!

Η “Βασίλισσα του Βορρά” επικράτησε με 1-0 της Αναγέννησης Καρδίτσας και βγήκε μετά από καιρό από την επικίνδυνη ζώνη. Την ίδια ώρα, περιμένει ένα…δώρο τη Δευτέρα (5/6) από τον Διαγόρα, που αγωνίζεται αύριο με αντίπαλο τον Μακεδονικό.

Το γκολ του Δημήτρη Γιουκούδη μόλις στο 4ο λεπτό, έφτασε στην ομάδα του Νίκου Καρύδα, που πήρε αυτό που ήθελε κόντρα στους αδιάφορους βαθμολογικά Θεσσαλούς και μεταβαίνει στη Ρόδο την ερχόμενη αγωνιστική (προτελευταία) για ένα ακόμη τρίποντο σωτηρίας.

Από την άλλη πλευρά, οι “κιτρινόμαυροι” έπαιξαν χωρίς άγχος στην πρωτεύουσα της Ημαθίας, είχαν μεγάλες ευκαιρίες στο ματς, και πλέον εφικτός στόχος είναι η κατάκτησης της 3ης θέσης.

Μόλις στο 4ο λεπτό, η Βέροια άνοιξε το σκορ. Ο Ελευθεριάδης έκανε τη σέντρα από δεξιά, η μπάλα μετά από καραμπόλα κατέληξε στον Γιουκούδη ο οποίος με δυνατό σουτ “έγραψε” το 1-0.

Τέσσερα λεπτά μετά, η Αναγέννηση έφτασε κοντά στην ισοφάριση σε διαδοχικές ευκαιρίες των Βερνάρδου και Αναστασόπουλου.

Στο 15′ ξανά οι Θεσσαλοί απειλητικά στα καρέ της “Βασίλισσας”, ο Αναστασόπουλος έκανε τη σέντρα αλλά ο Βερνάρδος δεν κατάφερε να βρει τη μπάλα και να τη σπρώξει στα δίχτυα του Βενετικίδη.

Η επόμενη καλή στιγμή σε ένα μέτριο παιχνίδι καταγράφηκε στην αρχή του δευτέρου μέρους, και πάλι για την Αναγέννηση, όταν ο δραστήριος Βερνάρδος αστόχησε από καλή θέση.

Στο 69′ οι φιλοξενούμενοι είχαν μια ακόμη καλή στιγμή, όταν ο Μπάλλας έπιασε εντυπωσιακή κεφαλιά “ψαράκι” και ο Βενετικίδης απέκρουσε σωτήρια.

Η πίεση της Αναγέννησης συνεχίστηκε με αμείωτη ένταση και στο 76′ ο Μπάλλας ξανά λίγο έλειψε να “γράψει” το 1-1.

Στο 83′ ο νεοεισελθόντας Μπάτροβιτς κινήθηκε από πλάγια, έπιασε το διαγώνιο σουτ αλλά η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

ΝΠΣ Βέροια (Νίκος Καρύδας) : Βενετικίδης, Μουχάλης (77′ Ζιώγας), Ντουμάνης, Ισαακίδης, Περδίκης (55′ Γιαγτζίδης), Μασούρας, Μπλέτσας, Ελευθεριάδης, Μπαϊντού (70′ Ιωάννου), Γιουκούδης, Μπουόλι (55′ Μπελεβώνης)

Αναγέννηση Καρδίτσας (Περικλής Αμανατίδης) : Γκέκας, Αναστασόπουλος (54′ Γιάκος), Κοζορώνης, Σκόνδρας, Γκόλιας (76′ Μπάτροβιτς), Λαγός, Σταμόπουλος, Μπάλλας, Πολίτης, Ελιβέλτο, Βερνάρδος (54′ Αθανασιάδης)