Serie A : Το γκολ του Ντιμπάλα έστειλε τη Ρόμα στο Europa και τη Σπέτσια σε μπαράζ! (vids)

Απίστευτο φινάλε στο Ολίμπιο της Ρώμης! Η Ρόμα με τη Σπέτσια ήταν στο 1-1 λίγο πριν το φινάλε, όμως το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ντιμπάλα άλλαξε τη μοίρα και των δύο ομάδων!

H ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο θα είναι στο επόμενο Europa League μαζί με την Αταλάντα, η οποία επικράτησε σε ένα εντυπωσιακό ματς με 5-2 της Μόντσα.

Παράλληλα, οι τρεις βαθμοί της Γιουβέντους δεν της έφτασαν και περιορίστηκε στην 7η θέση της Serie A, ενώ Σπέτσια και Βερόνα ισοβάθμησαν στην 17η θέση και οι δύο ομάδες θα οδηγηθούν σε μπαράζ παραμονής.

Η Σπέτσια προηγήθηκε μόλις στο 6ο λεπτό με τον Δημήτρη Νικολάου, αλλά δεν πήγε με το 1-0 στα αποδυτήρια. Η Ρόμα ισοφάρισε στο 43ο λεπτό με τον Ζαλέφσκι και πήρε την νίκη με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντιμπάλα στο 89’. Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο θα είναι και του χρόνου στο Europa League, ενώ η ομάδα του Έλληνα αμυντικού θα χρειαστεί να παίξει μπαράζ για να παραμείνει στην κατηγορία.

Σπουδαία νίκη πανηγύρισε η Αταλάντα κόντρα στην Μόντσα με το εμφατικό 5-2. Οι «Μπεργκαμάσκι» βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 2-0 με δύο τέρματα του Κουπμάινερς, προτού ο Κολπάνι μειώσει σε 2-1 στο 51’. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες στο 70’ λόγω αποβολής του Μάρλον Σάντος και η ομάδα του Γκασπερίνι επέκτεινε ρο προβάδισμα της σε 4-1, με σκόρερ τους Χόιλουντ (73’) και Κουπμάινερς ξανά (79’), ο οποίος ολοκλήρωσε το χατ-τρικ.

Ο Πετάνια μείωσε στο 81’, με τον Λουίς Μουριέλ να διαμορφώνει το τελικό 5-2 και να στέλνει την Αταλάντα στους ομίλους του Europa League.