Με ανατροπή στη Γ Εθνική ο Ερμής Ζωνιανών!

Ο Ερμής, αν και έμεινε πίσω στο σκορ, επικράτησε του Χαϊδαρίου με 2-1 στα κατάμεστα Ζωνιανά και επέστρεψε στην Γ’ Εθνική μετά από τέσσερα χρόνια!

Η ομάδα του Ρεθύμνου ήθελε μόνο νίκη στο σημερινό παιχνίδι και τα κατάφερε, κόντρα σε μια ομάδα που πριν την εκκίνηση των μπαράζ, ήταν από τα φαβορί για την άνοδο. Ωστόσο, δεν κατάφερε να πλασαριστεί στην πρώτη τριάδα της βαθμολογίας, εκεί όπου κατάφεραν να τερματίσουν ο Ατσαλένιος και ο Ατρόμητος Πειραιά.

Πρώτη φάση του αγώνα στο 9ο λεπτό, όταν μετά από κόρνερ για το Χαϊδάρι, ο Μάκρας πήρε τη κεφαλιά, με τη μπάλα να περνάει άουτ. Πέντε λεπτά αργότερα, νέα ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, με τον Αποστολόπουλο να κάνει το σουτ, τον Ζάχο να διώχνει και αμυντικοί απομάκρυναν την μπάλα.

Το Χαϊδάρι στο 29΄πήρε κεφάλι στο σκορ, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Παληγεώργος πήρε τη κεφαλιά, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Όμως η απάντηση του Ερμή ήταν άμεση και στο 32′ με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ του Γκέκα, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1. Το σκορ μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου δεν άλλαξε, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες με 1-1.

Στο 57′ ο Γκρέμπι πήρε τη κεφαλιά από τη μικρή περιοχή με τη μπάλα να περνάει άουτ. Στη συνέχεια ο Ερμής Ζωνιανών πήρε κεφάλι στο σκορ στο 74′ με πέναλτι του Μπαμπουλάκη, ξεσπώντας άπαντες στο γήπεδο σε έντονους πανηγυρισμούς.

Η ομάδα του Ρεθύμνου κράτησε το σκορ μέχρι το φινάλε, κερδίζοντας την άνοδο στην Γ’ Εθνική μετά από τέσσερα χρόνια!

Ερμής Ζωνιανιών : Ζάχος, Γεμιστός, Ν. Ζερβός, Γ. Ρουμπάκης, Χριστοδούλου, Βεληβασάκης, Κασαπάκης, Μπαμπουλάκης, Σηφακάκης (90’ Κλίνης), Κουκούλης (90+3′ Σπαχής), Γκέκας (84’ Σαριδάκης)

Χαϊδάρι : Καλαματιανός, Ζίζηλας, Καλογερόπουλος, Μπιταξής, Τζανιδάκης (76′ Καμπέρης), Αποστολόπουλος (76′ Αντωνόπουλος), Τσιούλος, Γκρέμπι, Παληγεώργος, Κατσαράς, Μάκρας (84′ Γιαννακόπουλος)