Έσπο 2023 : Οι Έλληνες αθλητές που θα αγωνιστούν σε τελικό

Η Γεωργία Δεσπολλάρη προκρίθηκε στον τελικό των 800 μ. στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23 στο Έσπο της Φινλανδίας.

Η 20χρονη τερμάτισε πρώτη στη δεύτερη προκριματική σειρά του αγωνίσματος σε 2.04.53 και επιβεβαίωσε περίτρανα τον τίτλο του φαβορί για την κατάκτηση ενός μεταλλίου.

Η αθλήτρια του Μιχάλη Αναγνώστου, παρότι έμεινε πίσω στα πρώτα 400 μ. και φάνηκε να κλείνεται λίγο μετά τα 600 μ., δεν έχασε τη συγκέντρωση της και βρήκε τον τρόπο από την εσωτερική να ανεβάσει στην τελική ευθεία ρυθμό και να περάσει πρώτη τη γραμμή τερματισμού.

Η Ελληνίδα προκρίθηκε στον τελικό της Παρασκευής (14/7, 19.35) με την καλύτερη επίδοση. Η αθλήτρια ταξίδεψε στο Έσπο με 2.02.31, που είναι η τρίτη επίδοση στο σύνολο των αθλητριών που ξεκίνησαν στη διοργάνωση. Από τα φαβορί του αγωνίσματος, εκτός τελικού έμεινε μόνο η Γαλλίδα Σέροτ που είχε 2.02.93, όμως, σήμερα τερμάτισε σε 2.06.56.

Η Δεσπολλάρη γίνεται η δεύτερη Ελληνίδα μετά την Έλενα Φιλάνδρα που μετέχει στον τελικό των 800 μ. σε Ευρωπαϊκό Κ23. Η Φιλάνδρα είχε καταλάβει την έκτη θέση στη διοργάνωση του Έρφουρτ με 2.08.25.

Στον τελικό του επί κοντώ η Αναστασία Ρέτσα

Η Αναστασία Ρέτσα θα είναι ανάμεσα στις 12 κορυφαίες αθλήτριες τη Ευρώπης στη διοργάνωση του Έσπο στο άλμα επί κοντώ.

Η αθλήτρια πέρασε τα 4,10 μ. και προκρίθηκε ως 12η στον τελικό του Σαββάτου (15/7, 16,35 μ.) και πέτυχε τον πρώτο μεγάλο της στόχο στη διοργάνωση.

Η 20χρονη αθλήτρια μετά την τέταρτη θέση στο Παγκόσμιο Κ20 του 2021 στο Ναϊρόμπι και τη συμμετοχή πέρυσι στον προκριματικό του Παγκοσμίου Κ20 στο Κάλι θα είναι παρούσα έναν τελικό μεγάλης διοργάνωσης.

Η Ρέτσα ξεπέρασε με την πρώτη τα 3,85 μ., 4,00 μ. και 4.,10 μ. γεγονός που της έδωσε πλεονέκτημα στη διαδικασία πρόκρισης. Το επόμενο ύψος ήταν τα 4,20 μ., όσο και το ατομικό της ρεκόρ, ύψος που δεν μπόρεσε να ξεπεράσει.

Η παράδοση της χώρας μας στο αγώνισμα είναι μεγάλη, ενώ έχουμε κατακτήσει και ένα μετάλλιο με την Κατερίνα Στεφανίδη το 2011, ενώ στον τελικό του αγωνίσματος έχουν πάρει μέρος οι Αφροδίτη Σκαφίδα, Δήμητρα Εμμανουήλ, Γεωργία Στεφανίδη, Ελένη Πόλακ και Αριάδνη Αδαμοπούλου.

Ο Μπουζάκης στον τελικό της δισκοβολίας

Ο Κώστας Μπουζάκης πέτυχε τον πρώτο και σημαντικότερο στόχο του στη διοργάνωση, καθώς προκρίθηκε στον τελικό της δισκοβολίας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23 στο Έσπο της Φινλανδίας.

Ο αθλητής από την Κρήτη είχε καλύτερη βολή στα 53,44 μ. και πέρασε ως 11ος στον τελικό του Σαββάτου (15/7, 10.50). Ο Μπουζάκης αγωνίστηκε στο πρώτο προκριματικό γκρουπ ξεκίνησε με 51,24 μ., ήταν άκυρος στη δεύτερη προσπάθεια και σημείωσε το 53,44 μ., στην τρίτη και τελευταία του βολή. Ο αθλητής κατέλαβε την έβδομη θέση στο γκρουπ του και την 11η στο σύνολο.

Στο β΄ προκριματικό γκρουπ συμμετείχε ο Δημήτρης Παυλίδης, ο οποίος είχε καλύτερη προσπάθεια στα 53,05 μέτρα. Ο αθλητής δεν κατάφερε να προσεγγίσει επιδόσεις ανάλογες των δυνατοτήτων του, αφού είχε ακόμη βολές στα 51,83 μ. και 52,81 μέτρα. Η 12αδα του τελικού έκλεισε χαμηλά με βολή στα 53,14 μέτρα. Εκτός τελικού έμεινε κι ο Ιταλός Σακομάνο με φετινό 60,46 μέτρα.

Η 20χρονη Μαρία Ανδρεάδη αγωνίστηκε στο Β΄ προκριματικό γκρουπ της σφαιροβολίας και με βολή στα 14,15 μ. κατέλαβε την 17η θέση στο σύνολο των δύο γκρουπ. Η αθλήτρια είχε ακόμη βολές στα 13,57 μ. και 13,67 μέτρα.

Η Εμμανουηλίδου στον τελικό των 100 μέτρων – Χαμηλά ο Σταματονικολός στο μήκος

Η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου προκρίθηκε στον τελικό των 100 μ. στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23 στο Έσπο της Φινλανδίας.

Η νεαρή αθλήτρια τερμάτισε στην τέταρτη θέση της πρώτης ημιτελικής σειράς με 11.32 (1,7) και πήρε την πρόκριση με την έκτη επίδοση. Η αθλήτρια της Κατερίνας Αλεξοπούλου έφυγε αργά στα πρώτα μέτρα και φάνηκε να έσφιξε σε σχέση με την κούρσα του προκριματικού, ωστόσο πέτυχε τον μεγάλο της στόχο, που ήταν μια θέση στις πρώτες οχτώ.

Η Εμμανουηλίδου ταξίδεψε στην Φινλανδία με 11.21 επίδοση που της επιτρέπει μια καλή παρουσία στον τελικό. Τον καλύτερο χρόνο του ημιτελικού σημείωσε η Μπγκλάρα Τάκας από την Ουγγαρία με 11.14 επίδοση που είναι η κορυφαία φέτος στην Ευρώπη στην κατηγορία Γυναικών Κ23.

Η Καθάχα Κούνι (Έλβετία) ήταν δεύτερη στη σειρά της με 11.29 και η Άλιστον Μπελ (Μ. Βρετανία) τρίτη με 11.31 και νέο ατομικό ρεκόρ. Στον τελικό της Παρασκευής (20.35) θα τρέξει ακόμη η Κέτι Σίντο (Ολλανδία) με 11.20 στον ημιτελικό, ενώ ξεχωρίζει και η Κάνσα (Βέλγιο) με 11.22 και νέο ατομικό ρεκόρ από τον ημιτελικό. Η αθλήτρια μας θα τρέξει στον όγδοο διάδρομο του τελικού (Παρασκευή (14/7), 20.35) των 100 μέτρων.

Η χώρα μας έχει δύο μετάλλια στην απόσταση στην ιστορία της διοργάνωσης. Το 2003 η Γεωργία Κοκλώνη νικήσει με 11.33, δύο χρόνια αργότερα η Μαρία Καρασταμάτη πέτυχε 11.03 στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης και πέτυχε ρεκόρ διοργάνωσης, το οποίο αντέχει μέχρι σήμερα.

Ο Νικόλας Σταματονικολός δε βρέθηκε στην ημέρα που θα ήθελε κι έτσι έχασε την ευκαιρία να πετύχει μια σπουδαία διάκριση. Ο αθλητής του Παναγιώτη Μπαλταδούρου είχε ένα ολοκληρωμένο άλμα στα 7,03 μ., (-2,1) που δεν ήταν ικανό να του δώσει θέση στον τελικό του μήκους. Η αλλαγή του αέρα προκάλεσε κάποια θέματα στη φόρα του αθλητή, με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να εκτελέσει όπως ήθελε τη δεύτερη και τρίτη προσπάθεια (η μία ήταν άκυρη και στην άλλη πάτησε δύο παπούτσια πίσω κι άφησε το άλμα στον αέρα). Ο αθλητής κατέλαβε την 16η θέση στο σύνολο των δύο γκρουπ. Ο αθλητής προερχόταν από μια πολύ καλή και σταθερή σεζόν.

Η πρόκριση στον τελικό έκλεισε στα 7,19 μ., επίδοση που ήταν στις δυνατότητες του αθλητή.

Ντουσάκης και Πολυχρονίου στον τελικό της σφυροβολίας – Εκτός συνέχειας Καρύδη και Ράπτη

Πολύ καλή παρουσία πραγματοποίησε ο Ορέστης Ντουσάκης στον προκριματικό της σφυροβολίας, αφού με βολή στα 70.08 μ. προκρίθηκε στον τελικό του αγωνίσματος στο 14ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23.

Ο αθλητής του Γιάννη Μπαρλή κατάφερε να κινηθεί κοντά στο ατομικό του ρεκόρ και να περάσει έτσι με την τέταρτη επίδοση στον τελικό του Σαββάτου (15/7, 10.50). Ο ασημένιος στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Κ20 του 2021 είχε ακόμη μία έγκυρη βολή στα 68,72 μέτρα. Ο Ντουσάκης έχει ατομικό ρεκόρ 71,51 μ., επίδοση που θα επιδιώξει να βελτιώσει στον τελικό του αγωνίσματος.
Μόλις τρεις αθλητές πέρασαν το όριο των 71,00 μ., ενώ μόλις τέσσερις το φράγμα των 70,00 μέτρα.

Στον τελικό του Σαββάτου θα πάρει μέρος και ο Νικόλας Πολυχρονίου. Ο αθλητής μπορεί να μην πέτυχε επίδοση κοντά στο φετινό του ρεκόρ, ωστόσο το 68,36 μ. ήταν αρκετό για να του δώσει την 10η θέση και την πρόκριση στον τελικό. Ο Πολυχρονίου έχει κάνει φέτος πολύ καλή σεζόν και στον τελικό θα έχει την ευκαιρία να προσεγγίσει και πάλι βολές πάνω από τα 72,00 μέτρα. Ο τέταρτος πέρυσι στο Παγκόσμιο Κ20 του Κάλι έχει ατομικό ρεκόρ 72,65 μέτρα.

Ο τρίτος Έλληνας του προκριματικού ήταν ο Γιάννης Κορακίδης, που δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό. Ο αθλητής του Αλέξανδρου Παπαδημητρίου είχε καλύτερη βολή στα 66,09 μ. και ολοκλήρωσε στην 14η θέση στο σύνολο των δύο γκρουπ. Ο παγκόσμιος πρωταθλητής του 2022 στους Άνδρες Κ20 είχε ακόμη μία έγκυρη βολή στα 64,04 μέτρα.

Η Αναστασία Ντραγκομίροβα ολοκλήρωσε την πρώτη ημέρα των αγώνων στην 18η θέση με 3.259 βαθμούς. Η αθλήτρια το απόγεμα σημείωσε 14,14 μ. στη σφαιροβολία και 26.16 στα 200 μ. βελτιώνοντας το φετινό της ρεκόρ. Δείτε τι έκανε η αθλήτρια στα πρωινά αγωνίσματα

Την παρουσία της στο 14ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ολοκλήρωσε στο τριπλούν η Σπυριδούλα Καρύδη. Η αθλήτρια του Γιώργου Πομάσκι είχε καλύτερο άλμα στα 12,88 μ. (-0,8) και είχε ακόμη προσπάθειες στα 12,84 μ. (-0,6) και 12,82 μ. (-1,5) και κατέλαβε την 20η θέση. Η Σωτηρία Ράπτη σημείωσε 12,49 μ. (-2,1) και ολοκλήρωσε τον αγώνα της στην 28η θέση. Η αθλήτρια, η οποία θα συμμετάσχει και στο μήκος, είχε ακόμη άλματα στα 12,36 μ. (-1,5) και 12,46 μ. (-1,9). Η 12αδα του τελικού έκλεισε στα 12,99 μ., ενώ το όριο των 13,60 μ. ξεπέρασαν μόλις δύο αθλήτριες.