LaLiga : “Φωτιές” πετούσε η Μπιλμπάο, μεγάλο “διπλό” της Οσασούνα (vids)

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 στο 10ο λεπτό αλλά τελικά με τρομερή εμφάνιση γύρισε το ματς και επικράτησε δίκαια με 4-2 της Μπέτις.

Κι όμως στο 10ο λεπτό η Μπέτις ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0 μέσα στο Σαν Μαμές με τα γκολ των Γουίλιαν Ζοσέ (2′) και Ίσκο (10′).

Παρόλα αυτά, μέχρι το ημίχρονο το ματς είχε γίνει 3-2. Η Μπιλμπάο είχε δύο δοκάρια με Βίβιαν (13′) και Μουνιαΐν (35′) και γκολ με δύο πέναλτι του Βέσγκα (30′, 45′). Η ανατροπή έγινε με τον Γουρουθέτα στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων και η Μπιλμπάο πήγε στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 3-2.

Η Μπιλμπάο δεν είχε πρόβλημα να ελέγξει τον ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο. Έφτιαξε την πρώτη καλή στιγμή σε αυτό με την κεφαλιά του Γουρουθέτα που μπλόκαρε ο Ρουί Σίλβα και τελικά κλείδωσε τη νίκη με το πρώτο γκολ του Ουνάι Γκόμεθ με τη φανέλα της ομάδας (84′).

Όσο και αν προσπάθησε η Μπέτις δεν βρήκε τρόπο να απειλήσει την καλά οργανωμένη Μπιλμπάο. Οι Βάσκοι νίκησαν για πρώτη φορά την Μπέτις τον Δεκέμβρη του 2021.

Νωρίτερα, με ένα πολύ όμορφο τέρμα του Νάτσο Βιδάλ σχεδόν σε νεκρό χρόνο η Οσασούνα πήρε μεγάλη νίκη στο “Μεστάγια” απέναντι στη Βαλένθια που μετρούσε δύο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια στο ξεκίνημα στη La Liga.

Η Οσασούνα παρατάχτηκε με πολλές αλλαγές, γιατί ακολουθεί η ρεβάνς για τα πλέι οφ του Europa Conference League με την Κλαμπ Μπριζ την Πέμπτη, αλλά έστω και με αδόκιμο σχήμα οι Βάσκοι ήταν πολύ συμπαγείς και κινδύνευσαν ελάχιστα από τις “νυχτερίδες”. Σε μία γρήγορη αντεπίθεση στο 21ο λεπτό, ο Ιμπάνιεθ ανατράπηκε από τον Κορέια, με τη βοήθεια του VAR, o διαιτητής Πουλίδο καταλόγισε πέναλτι και ο Αϊμάρ ευστόχησε για το 0-1.

Στην επανάληψη βελτιώθηκε η εικόνα της Βαλένθια, χωρίς πάλι να μπορεί να απειλήσει, κατάφερε όμως να ισοφαρίσει στο 80ο λεπτό, με ωραία κεφαλιά του Ούγκο Ντούρο. Ακολούθησαν τρεις καλές ευκαιρίες για τους γηπεδούχους και η Οσασούνα κατάφερε να πάρει τη νίκη στην τελευταία φάση, με το ωραίο γκολ του Βιδάλ.

Το ντεμπούτο του με τη Βαλένθια πραγματοποίησε ο Σέρτζι Κανός, ο οποίος πέρυσι αγωνίστηκε ως δανεικός στον Ολυμπιακό (από τη Μπρέντφορντ). Πέρασε ως αλλαγή και είχε μάλιστα ένα καλό σουτ στο 87΄ που πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Ερέρα.