LaLiga : Απίθανη…παράσταση με 7 γκολ η Ατλέτικο! (vid)

Μαγική βραδιά στο Vallecas για την Ατλέτικο Μαδρίτης, πέτυχε 7 γκολ κόντρα στη Ράγιο, σε μια από τις πιο ευρείες εκτός έδρας νίκες στην ιστορία των ροχιμπλάνκος!

Εντυπωσιακή από το ξεκίνημα η ομάδα της Μαδρίτης, τελειώνοντας το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο και κάνοντας πάρτι στο δεύτερο σε ένα ιστορικό σκορ και με έξι διαφορετικούς σκόρερ!

Με αυτή τη νίκη από τα γκολ των Γριεζμάν, Ντεπάι και Μολίνα από το πρώτο ημίχρονο και των Μοράτα (2), Κορέα και Γιορέντε στο δεύτερο η Ατλέτικο πέρασε στη δεύτερη θέση με επτά βαθμούς μαζί με Μπαρτσελόνα και Χιρόνα (δύο λιγότερους από την πρωτοπόρο Ρεάλ) ενώ οι γηπεδούχοι που είχαν ξεκινήσει με δύο νίκες έπεσαν πολύ απότομα στην πραγματικότητα και υποχώρησαν στην έκτη θέση με έξι βαθμούς.

Για τον Τσόλο Σιμεόνε το μόνο πρόβλημα ήταν ο τραυματισμός του Ντεπάι στο 35′ καθώς χρειάστηκε να αντικατασταθεί από τον Μοράτα και θα διαπιστωθεί η σοβαρότητα την Τρίτη (30/8).

Νωρίτερα, η Χετάφε με πέναλτι του Μαγιοράλ στο 85’ κέρδισε 1-0 την Αλαβές στο «Αλφόνσο Πέρεθ» και πανηγύρισε το πρώτο της τρίποντο στο νέο πρωτάθλημα της La Liga.