LaLiga : Ένα γκολ έφτασε για Αλαβές και Μπέτις (vid)

Τη δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα πέτυχαν το Σάββατο (2/9) η Αλαβές και η Μπέτις.

Ένα αυτογκόλ του Τσενκ Οζκατσάρ, μόλις στο 6ο λεπτό, έκρινε την αναμέτρηση της Αλαβές με τη Βαλένθια στο «Μεντιθορόθα», για την 4η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος. Η Ντεπορτίβο πήρε τη νίκη με 1-0, παρά το γεγονός ότι ένα λεπτό νωρίτερα είχε χάσει πέναλτι, και μάλιστα δύο φορές (!), με τον Κίκε Γκαρσία να νικιέται από τον Μαμαρντασβίλι (την πρώτη φορά δόθηκε επανάληψη από τον VAR, αλλά ο Γεωργιανός τερματοφύλακας απέκρουσε και τη δεύτερη εκτέλεση). Η Βαλένθια δεν κατάφερε να βρει το γκολ της ισοφάρισης και γνώρισε τη δεύτερη διαδοχική ήττα της, «ακυρώνοντας» το καλό ξεκίνημα που είχε κάνει στη φετινή La Liga με δύο νίκες.

Στο ματς που ολοκλήρωσε το πρόγραμμα του Σαββάτου για την 4η αγωνιστική της LaLiga, με ένα γκολ του Γουίλιαν Χοσέ στο 53ο λεπτό, η Μπέτις επικράτησε της Ράγιο Βαγεκάνο και ανέβηκε στην 6η θέση της LaLiga.