Serie A : Επιβλητική η Φιορεντίνα, σπουδαίο διπλό της Μόντσα στο Mapei (vids)

Όλο και ψηλότερα στη βαθμολογία η Φιορεντίνα, που φέτος βάζει πλώρη για τις θέσεις που οδηγούν στο Champions League.

Οι Βιόλα, οι οποίοι προέρχονταν από την εκτός έδρας ισοπαλία με τη Φροζινόνε, ήξεραν ότι με νίκη θα έπιαναν τις Γιουβέντους και Νάπολι στους 14 βαθμούς, στο -4 από Ίντερ και Μίλαν, οπότε μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό: Εκτέλεση φάουλ με γέμισμα, κεφαλιά του Μιλένκοβιτς, λάθος αντίδραση του Ραντούνοβιτς και ο Γκονζάλες έκανε από κοντά το 1-0.

Γρήγορο προβάδισμα, επομένως, για την ομάδα του Βιτσέντσο Ιταλιάνο, η οποία συνέχισε να επιτίθεται, απείλησε σε δύο περιπτώσεις με τον σκόρερ και τελικά στο 21′ έγινε και το 2-0 από το αυτογκόλ του Ντοσένα. Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να πετύχουν κι άλλα γκολ στο πρώτο ημίχρονο αλλά δεν το έκαναν, γεγονός πάντως που δεν τους ενόχλησε και πολύ από τη στιγμή που η νίκη ήρθε και μάλιστα εύκολα, με τον Ενζολά στο 94′ να ανεβάζει το σκορ στο 3-0.

Νωρίτερα, η Μόντσα «προσγείωσε» τη Σασουόλο στην πραγματικότητα με το 1-0 στη Ρέτζιο Εμίλια.

Το γκολ του Λορέντσο Κολόμπο στο 66′ χάρισε το σπουδαίο «τρίποντο» στην ομάδα του Παλαντίνο, το πρώτο μετά από τρεις διαδοχικές ισοπαλίες στο πρωτάθλημα (0-0 με Μπολόνια, 1-1 με Λέτσε και 1-1 με Λάτσιο).

Η Βερόνα «έψαξε» τη δεύτερη νίκη επί της Τορίνο στις 14 τελευταίες μεταξύ τους αναμετρήσεις, ωστόσο, το 0-0 «σφράγισε» τις προσπάθειες των 22 παικτών στην έδρα της «Γκρανάτα» (9η ισοπαλία).

Για 5ο ματς έμειναν χωρίς «τρίποντο» οι φιλοξενούμενοι και συγκεκριμένα από τις 26 Αυγούστου (2-1 την Ρόμα), ενώ η Τορίνο μετά την ήττα από τη Λάτσιο μεσοβδόμαδα στο «Ολίμπικο» δεν μπόρεσε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα πριν το μεγάλο τοπικό ντέρμπι με τη Γιουβέντους.