Ματς διαφήμιση στη Ρόδο, νικητής ο Κολοσσός στη δεύτερη παράταση

Στη δεύτερη παράταση κρίθηκε το εναρκτήριο παιχνίδι της φετινής Basket League, με τον Κολοσσό να φτάνει στην επικράτηση με 104-93 (κ.α. 80-80, α’ παράταση 86-86) απέναντι στο Περιστέρι, στη Ρόδο.

Έχοντας καρέ διακριθέντων ο Κολοσσός μπήκε νικηφόρα στο νέο πρωτάθλημα παίρνοντας τη νίκη στην έδρα του σε ένα πολύ χορταστικό παιχνίδι απέναντι στο Περιστέρι που κρίθηκε στη δεύτερη παράταση και στις δυνάμεις που είχαν στο τέλος οι παίκτες των δύο ομάδων.

Οι Τζόργκενσεν (21 πόντοι), Μπραΐκοβιτς (18 πόντοι) και Πόλεϊ (19 πόντοι) ήταν οι κορυφαίοι επιθετικά για την ομάδα του Κούρο Σεγούρα, καθοδηγούμενοι από τον εξαιρετικό Περάντς που τελείωσε το παιχνίδι με 14 ασίστ αλλά και 9 πόντους. Από την άλλη πλευρά οι φιλοξενούμενοι στηρίχθηκαν στο δίδυμο Ράγκλαντ (25 πόντοι, 10 ασίστ, 6 ριμπάουντ), Ουίλιαμς (21 πόντοι) αλλά και τον Μήτρου Λονγκ (16 πόντοι), όμως στη δεύτερη παράταση δεν είχαν τις απαραίτητες λύσεις για να φύγουν με τους 2 βαθμούς από το νησί.

Το ξεκίνημα του Περιστερίου στο παιχνίδι ήταν εντυπωσιακό καθώς με τον Ουίλιαμς να σημειώνει τρία καλάθια άνοιξε από νωρίς την υπέρ του διαφορά (4-11 στο 3′). Οι γηπεδούχοι ωστόσο ακολουθώντας τον ίδιο γρήγορο ρυθμό και παίρνοντας σκορ από τον Πόλεϊ και τον Ουτόμι, επέστρεψαν γρήγορα στο παιχνίδι μειώνοντας σε 20-21. Ένα 6-0 όμως των «κυανοκρίτρινων» του έδωσε αέρα 7 πόντων λίγο πριν από το φινάλε της πρώτης περιόδου, ενώ με το τρίποντο του Μήτρου Λονγκ ξέφυγε με 23-32 στο 12′. Στο επόμενο πεντάλεπτο, όμως ο Κολοσσός έχοντας τον έλεγχο των ριμπάουντ και στις δύο πλευρές και βελτιώνοντας την άμυνά του, σημείωσε την απόλυτη ανατροπή καθώς με επιμέρους 15-2 προσπέρασε για πρώτη φορά με 38-34 στο 17′ και πήγε με το προβάδισμα (42-39) στα αποδυτήρια.

Δύο τρίποντα από τον Ουτόμι και άλλοι πέντε πόντοι από τον Τζόργκενσεν έχτισαν ένα νέο σερί για τον Κολοσσό, 11-0 με το οποίο ξέφυγε με 56-44 μόλις στο 23′. Ο Ρένφρο στη ρακέτα και ο Ουίλιαμς στην περιφέρεια έδωσαν επιθετικές λύσεις στους φιλοξενούμενους που προσπάθησαν να ροκανίσουν τη διαφορά δίχως όμως να πλησιάσουν περισσότερο από τους πέντε πόντους. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 66-59 όμως οι Μήτρου Λονγκ και Ράνγκλαντ έβαλαν και πάλι το Περιστέρι στο παιχνίδι, στις αρχές της τέταρτης περιόδου μειώνοντας σε 69-68. Οι γηπεδούχοι συντήρησαν το προβάδισμά του στο σκορ, με τον Ράγκλαντ όμως να σκοράρει σε τρίποντο και στη συνέχεια να κλέβει και να βγάζει την ασίστ στον Ουίλιαμς που με νέο τρίποντο έβαλαν την ομάδα τους μπροστά με 77-78, με λιγότερο από δύο λεπτά για το φινάλε του αγώνα.

Ο Περάντες με 1/2 βολές ισοφάρισε (78-78) ένα λεπτό πριν από το τέλος, όμως στα 35” και πάλι ο Ράνγκλαντ σκόραρε για το 78-80. Ο Τζόργκενσεν ωστόσο με 2/2 βολές ήταν εκείνος που οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί ο Μπράικοβιτς έβαλε τους γηπεδούχους μπροστά, όμως 4,8” πριν από το τέλος ο Ράγκλαντ πάσαρε στον Ρένφρο και εκείνος με κάρφωμα στη λήξη του χρόνου ισοφάρισε σε 86-86, ενώ στην τελευταία επίθεση αστόχησε σε τρίποντο ο Τζόργκενσεν. Στο δεύτερο εξτρά πεντάλεπτο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν μικρή διαφορά με τους Πόλεϊ και Τζόργκενσεν την οποία και συντήρησαν αλλά και αύξησαν μέχρι το φινάλε φτάνοντας έτσι στη νίκη με 104-93.

Τα δεκάλεπτα: 23-27, 42-39, 66-59, 80-80, 86-86, 104-93.