Επιβλητική η ΑΕΚ, “έπιασε” τον ΠΑΟΚ στη δεύτερη θέση (vids)

Χάρη σε ένα δίλεπτο “φωτιά” προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η ΑΕΚ πέτυχε τον στόχο της κόντρα στον Παναιτωλικό και έφτασε στους 14 βαθμούς.

Η «Ένωση» επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα από τον ΟΦΗ, ενώ για πρώτη φορά φέτος κράτησε το «μηδέν» στην άμυνα. Οι τρεις σκόρερ της ομάδας ήταν αμυντικοί!

Βίντα, Ρότα ξεκλείδωσαν από το α’ μέρος το ματς, ο Μουκουντί πέτυχε το 3ο κι έστειλαν την Ένωση στο -5 από την κορυφή.

Οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν από την αρχή με διάθεση να βρουν ένα γρήγορο γκολ, το οποίο θα απλοποιούσε τα πράγματα. Από την άλλη, η ομάδα του Αγρινίου μπήκε στην «OPAP Arena» με ξεκάθαρο στόχο να αμυνθεί μαζικά, αναζητώντας τη… στιγμή της για να απειλήσει.

Η ΑΕΚ ήταν διαρκώς στην αντίπαλη περιοχή, αναζητώντας το ρήγμα που θα έφερνε το γκολ, ενώ ο Στάνκοβιτς ήταν σαν θεατής στο ματς. Ο Μάνταλος είχε δύο καλές στιγμές στο πρώτο τέταρτο, με το συρτό σουτ στο 11’ και την κεφαλιά, μετά τη σέντρα του Ελίασον, στο 13ο λεπτό.

Ο Βίντα μετά από εκτέλεση κόρνερ, έκανε με κεφαλιά το 1-0 στο 34’, ενώ δύο λεπτά αργότερα, μετά από γύρισμα από τα αριστερά ο Ρότα από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Κοινός παρανομαστής στα δύο τέρματα ήταν ο Ελίασον, ο οποίος έδωσε τις δύο «τελικές» πάσες. Γενικότερα, ο Σουηδός ήταν εξαιρετικός στο πρώτο 45λεπτο.

Η «Ένωση» είχε ευκαιρίες για να σημειώσει κι άλλα γκολ, με πρωταγωνιστή κυρίως τον Αραούχο, ο οποίος είχε διαδοχικές ευκαιρίες, αλλά τελειώματα που θα τον έχριζαν σκόρερ.

Οι φιλοξενούμενοι, από την άλλη, απείλησαν για πρώτη φορά στο 41ο λεπτό, μετά από λάθος του Χατζισαφί. Ο Στάνκοβιτς, όμως, απέκρουσε το σουτ του Σενγκέλια, ενώ στη συνέχεια ο Ζοάο Πέδρο σούταρε άουτ.

Μετά την ανάπαυλα ο ρυθμός του αγώνα έγινε σαφώς πιο αργός, με τις ομάδες, πάντως, να προσπαθούν να γίνουν απειλητικές στην αντίπαλη άμυνα.

Η ΑΕΚ έριξε ταχύτητα, έχοντας και το προβάδισμα των δύο τερμάτων, ενώ ο Ζοάο Πέδρο ξεχώρισε για τον Παναιτωλικό, καθώς έδωσε πολλές μάχες και προσπάθησε να δημιουργήσει ρήγματα.

Γενικότερα, η ομάδα του Αγρινίου έδειχνε πιο απειλητική όσο το ματς όδευε προς το τέλος του και θα μπορούσε να είχε μειώσει στο 79′, αλλά ο Στάνκοβιτς έκανε την επέμβαση στο τρομερό σουτ του Φρεντ Ντουάρτε.

Τελικά, ένας άλλος αμυντικός, ο Μουκουντί, ο οποίος είχε μπει ως αλλαγή (αντί του Κάλενς), έβαλε το κερασάκι στην… τούρτα της άνετης νίκης της «Ένωσης», κάνοντας το 3-0 στο 89ο λεπτό. Ο Καμερουνέζος, μάλιστα, είχε και δοκάρι στις καθυστερήσεις!

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα) : Στάνκοβιτς, Ρότα, Βίντα, Κάλενς (58′ Μουκουντί), Χατζισαφί (78′ Γκατσίνοβιτς), Ελίασον (77′ Άμραμπατ), Γιόνσον, Πινέδα, Πισάρο (77′ Ζίνι), Μάνταλος, Αραούχο (83′ Πόνσε).

Παναιτωλικός (Γιάννης Πέτράκης) : Καπίνο, Μαλής, Μλάντεν, Μπ. Ντουάρτε (73′ Στάγιτς), Τορεχόν, Πέρες, Ξενιτίδης (57′ Φρ. Ντουάρτε), Μπουζούκης (46′ Λιάβας), Σενγκέλια, Χατζηθεοδωρίδης (73′ Μπαλντασάρα), Ζοάο Πέδρο.