Serie A : Μια…βόλτα στη Σαρδηνία για τη Ρόμα! (vid)

Με γκολ των Λουκάκου (2), Αουάρ και Μπελότι η Ρόμα δεν είχε κανένα πρόβλημα στην έδρα της Κάλιαρι, την οποία νίκησε με 4-1.

Οι Τζαλορόσι ήθελαν να δώσουν συνέχεια στη νίκη επί της Φροζινόνε προκειμένου να βελτιώσουν κάπως τη βαθμολογία τους και κινδύνεψαν στο 10′ με την κεφαλιά του Πετάνια που απέκρουσε ο Ρουί Πατρίσιο, για να έρθει τελικά διπλό «χτύπημα» μέσα σε ένα λεπτό: Στο 19′ ο Σπινατσόλα έβγαλε σε θέση για γκολ τον Αουάρ και αυτός έκανε το 0-1, στο 20′ ο Κάρσντορπ έκανε το γύρισμα και ο Λουκάκου βρήκε τον τρόπο για να γράψει το 0-2 από κοντά.

Όλα θα ήταν μια χαρά, επομένως, για την ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο αν δεν προέκυπτε ο τραυματισμός του Ντιμπάλα στο γόνατο, με τον Αργεντίνο να αποχωρεί στο 39′ δακρυσμένος και με τον πάγκο να ανησυχεί… Όπως και να έχει, οι Ρωμαίοι έλεγχαν την κατάσταση και νωρίς στο β’ μέρος, στο 51′, ήρθε και το 0-3 από την ωραία ενέργεια του Μπελότι, με τον βοηθό να σηκώνει αρχικά σημαιάκι και το VAR να δείχνει ότι όλα ήταν κανονικά.

Το γκολ, επομένως, μέτρησε κανονικά και λίγα λεπτά μετά, στο 59′, ο Παρέδες έβγαλε τον Λουκάκου απέναντι από τον Σκουφέτ και ο Βέλγος πέτυχε το δεύτερό του γκολ για το 0-4, με τη Ρόμα να παίρνει εύκολη νίκη και να μη στενοχωριέται ιδιαίτερα για το… 1-4 στο 87′ με πέναλτι του Νάντες μετά το χέρι του Κριστάντε.