LaLiga : Γκολάρες και αποβολές σε Balaidos και Mendizorroza

Έμειναν ξανά μακριά από τη νίκη και… μπλέκουν Θέλτα και Χετάφε. Η ομάδα του Βίγκο παρά την ανωτερότητα της απέναντι στη Χετάφε έμεινε στο 2-2 στο «Μπαλαϊδος» και παρέμεινε στη 18η θέση της βαθμολογίας.

Την ίδια στιγμή στο «Γκαστέιθ» η Μπέτις μπλόκαρε την Αλαβές και με το 1-1 την καθήλωσε στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας μετά από 9 αγωνιστικές στη La Liga.

Στο Βίγκο η Χετάφε αιφνιδίασε στο δεύτερο λεπτό τη Θέλτα με τον Μαγιοράλ να σκοράρει με όμορφο πλασέ για το 0-1. Οι γηπεδούχοι έχασαν ανεπανάληπτη ευκαιρία για να ισοφαρίσουν όμως στο 14′ ο Άσπας έστειλε την μπάλα στο δοκάρι μετά από εκτέλεση πέναλτι. Δέκα λεπτά αργότερα ο Μπαμπά αποζημίωσε τον αρχηγό του ισοφαρίζοντας σε 1-1, ωστόσο στο 33′ ο Μέισον Γκρίνγουντ έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-2. Λίγο πριν βγει το ημίχρονο ο Λάρσεν, χρίστηκε σκόρερ ισοφαρίζοντας στο τελικό 2-2.

Στη Βασκονία η Αλαβές βρέθηκε πίσω στο σκορ από το υπέροχο γκολ του Αγιόθε Πέρεθ στο 32′ ωστόσο τρία λεπτά αργότερα ο Μπεγερίν έστειλε άθελα του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του ισοφαρίζοντας σε 1-1.