Με «δύο στα δύο» άρχισε το Λαύριο | HIGHLIGHTS

Το «δύο στα δύο» έκανε στην Basket League το Λαύριο που επικράτησε εντός έδρας του Κολοσσού (79-76) στο ματς με το οποίο ολοκληρώθηκε η 2η αγωνιστική της κανονικής περιόδου του 32ου Επαγγελματικού Πρωταθλήματος.

Οι «Μεταλλωρύχοι» μετά την εκτός έδρας νίκη τους επί της ΑΕΚ για την πρεμιέρα κατάφεραν να ξεκινήσουν νικηφόρα και τις αναμετρήσεις τους στο Λαύριο. Αντίθετα, οι «θαλασσί» έμειναν στη νίκη της 1ης αγωνιστικής στη Ρόδο επί του Περιστερίου.

Το Λαύριο άρχισε τη δεύτερη περίοδο με σερί 10-0 με πέντε πόντους του Ξαβιέ Καστανέδα και ξέφυγε με διψήφια διαφορά (31-20) στο 12’ της συνάντησης. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον έλεγχο και με δύο τρίποντα των Θοδωρή Ζάρα, Καστανέδα ανέβασαν τη διαφορά στους 13 (48-35) στο 19’ του ματς.

Ο Κολοσσός μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με διαφορετικό αγωνιστικό «πρόσωπο» και με επιμέρους σκορ από την έναρξη της τρίτης περιόδου 15-3 με 8 πόντους με δύο τρίποντα του Τάιλερ Πόλι, πλησίασε στον πόντο (53-52) λίγο μετά το 25’.

Οι «Μεταλλωρύχοι», ωστόσο, απάντησαν με σερί 8-0 που άρχισε με τρίποντο του Κωνσταντίνου Παπαδάκη και ξέφυγαν και πάλι στο σκορ (61-52) 2’ και 56’’ πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Με οκτώ πόντους του Ανδρέα Πετρόπουλου στα πρώτα 4’ και 30’’ του τελευταίου δεκάλεπτου, οι «θαλασσί» κάλυψαν τη διαφορά και προσπέρασαν (70-69) με 5’ και 28’’ να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης.

Με γκολ φάουλ του Λούκα Μπραΐκοβιτς, ο Κολοσσός προηγήθηκε με 76-74, 2’ και 38’’ πριν τη λήξη του ματς, αλλά μέχρι το τέλος του αγώνα δεν σκόραρε ξανά και το Λαύριο με τρεις πόντους του Βασίλη Καββαδά και ένα καλάθι του Καλίντ Μουρ από επιθετικό ριμπάουντ πήρε τη νίκη.

Ο Καστανέδα (15 πόντοι), o Τζέρικοουλ Χέλεμς και ο Καββαδάς (12 πόντοι και 7 ριμπάουντ) ήταν οι κορυφαίοι των «Μεταλλωρύχων». Ο Λούκα Μπραΐκοβιτς των ηττημένων με 26 πόντους και 13 ριμπάουντ έκανε νταμπλ νταμπλ ενώ είχε ακόμη δύο κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 50-37, 65-56, 79-76.