Premier League : Επέστρεψε στις επιτυχίες η Σίτι, “καρέ” η Νιουκάστλ (vids)

Η Premier League επέστρεψε δυναμικά με την 9η αγωνιστική, με τη Μάντσεστερ Σίτι, την Μπρέντφορντ, τη Γουλβς και τη Νιούκαστλ να προχωρούν με νίκες, ενώ ισόπαλη έμεινε η Νότιγχαμ στο παιχνίδι απέναντι στη Λούτον.

Στο ματς του «Etihad» η Σίτι επέστρεψε τα θετικά αποτελέσματα ύστερα από δύο ήττες, επικρατώντας της Μπράιτον με σκορ 2-1, όμως αγχώθηκε αρκετά. Το σύνολο του Πεπ Γκουαρντιόλα ξεκίνησε ιδανικά το ματς, σκοράροντας αρχικά με τον Χουλιάν Άλβαρες για το 1-0 στο 7′, ενώ ο Έρλινγκ Χάαλαντ έκανε το 2-0 στο 19ο λεπτό. Οι «γλάροι» ισορρόπησαν το ματς και μείωσαν με τον Ανσού Φάτι στο 73′, όμως παρά την πίεσή τους αυτό ήταν και το τελικό σκορ.

Νότιγχαμ Φόρεστ και Λούτον χάρισαν μια μοναδική παράσταση, μένοντας στο 2-2 με τη Λούτον, η οποία ήταν πίσω στο σκορ με 2-0 μέχρι το 83′. Οι «κόκκινοι» είχαν ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κρίστιαν Γουντ, ο οποίος σκόραρε δύο φορές. Αρχικά στο 48′ και στη συνέχεια στο 76′. Οι νεοφώτιστοι όμως δεν παράτησαν το ματς μειώνοντας πρώτα με τον Ογκμπένε στο 83′, ενώ το δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αντεμπάγιο διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Η εντυπωσιακά αποτελεσματική στο πρώτο μισό του αγώβνα Νιούκαστλ είχε 6 τελικές και 3 γκολ, ενώ σε μια ακόμη περίπτωση σημάδεψε το δοκάρι του Τζόνστον.

Ο Μέρφι με ωραίο πλασέ άνοιξε το σκορ στο 4ο λεπτό του αγώνα μετά την ασίστ του Τρίπιερ, 6η στο εφετινό πρωτάθλημα, ενώ στο 30ο λεπτό ο Γκόρντον σημάδεψε το δοκάρι της εστίας της Πάλας μετά από σέντρα του Τρίπιερ.

Στο 44′ ο Γκόρντον σημείωσε το 2-0 αξιοποιώντας ωραία πάσα του Μέρφι, ενώ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους ο Λόνγκσταφ έκλεψε την μπάλα από τον Γκεχί και διαμόρφωσε το 3-0 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 66ο λεπτό ο Γουίλσον πετυχαίνοντας το 4-0 και δίνοντας χαρακτήρα θριάμβου σε μια πολύ άνετη τελικά επικράτηση για την ομάδα του Χάου.