Επιβλητικός ο Ολυμπιακός στην Ρόδο | HIGHLIGHTS

Με επιβλητική νίκη επί του Κολοσσού με διαφορά 43 πόντων (102-59) πέρασε ο Ολυμπιακός από τη Ρόδο, για την 3η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Basket League και παρέμεινε αήττητος.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καταιγιστικοί ιδιαίτερα στα δύο πρώτα δεκάλεπτα κάθε ημιχρόνου (επιμέρους σκορ πρώτης περιόδου 26-12 και τρίτης 28-10) και τελείωσαν το ματς με ποσοστό 70% στα δίποντα (22/31) και με 53% στα τρίποντα (16/30). Επίσης, μοίρασαν 31 ασίστ και έκαναν 11 λάθη.

Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Άλεκ Πίτερς που πέτυχε 16 πόντους με 4/5 τρίποντα και τον ακολούθησαν οι Νάιτζελ – Γουίλιαμς, Νίκολα Μιλουτίνοφ που σκόραραν από 13. Ο Αμερικανός γκαρντ με 3/4 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα.

Ο Κώστας Παπανικολάου πέτυχε 12 πόντους και έδωσε 5 ασίστ και ο Μουσταφά Φαλ σκόραρε 11 πόντους και μοίρασε 3 ασίστ.

Από τους «θαλασσί» προσπάθησε περισσότερο ο Ιωσήφ Κολοβέρος ο οποίος είχε 13 πόντους με 4/4 δίποντα και 1/2 τρίποντα και 5 ασίστ.

Με τους Παπανικολάου, Πίτερς να πετυχαίνουν από 8 πόντους με δύο τρίποντα, οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν με 19-7, 2’ και 32’’ πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου και με τρίποντο του Γκος με 8’’ να απομένουν για το τέλος, ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +14 (26-12).

Με τρίποντο του Ίγκνας Μπραζντέικις ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 22 (40-18) 4’ και 35’’ πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν και με 23 (49-26) με καλάθι του Παπανικολάου στον αιφνιδιασμό στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό στην τρίτη περίοδο και με 8 πόντους με δύο τρίποντα του Γκος στο δεκάλεπτο και τρίποντο του Μπραζντέικις 1’ και 42’’ πριν τη λήξη της περιόδου, ανέβασε τη διαφορά στους 36 (72-36).

Η διαφορά έφτασε τη μέγιστη τιμή των 49 πόντων, με καλάθι του Τζόρτζ Πάπας (88-39) στο 34’ της συνάντησης.

Τα δεκάλεπτα: 12-26, 28-49, 38-77, 59-102.