LaLiga : Μια ακόμη…παράσταση της Χιρόνα, πέρασε από το Gran Canaria στο 90+1′ η Ράγιο (vids)

Η Χιρόνα ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση σε έξι λεπτά επιστρέφοντας από το 0-2 απέναντι στην Αλμερία για τη 10η αγωνιστική της La Liga και έπιασε στην κορυφή τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Οι Καταλανοί τα βρήκαν σκούρα στην αρχή καθώς ο Λέο Μπαπιτστάο σκόραρε μόλις στο 2ο λεπτό και ύστερα στο 24′ για να σοκάρει το «Μοντιλίβι». Η συνέχεια όμως άνηκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους.

Αρχικά με τον Μάρτιν στο 37′ μείωσε σε 2-1 και μετά χάρη στα δύο γκολ του Ντόβμπικ στο 39′ και 43′ έκανε την ανατροπή. Τα «κερασάκια στην τούρτα» έβαλαν οι Σάβιο στο 79΄και ο Στουάνι στο 85′.

Κάπως έτσι η Χιρόνα έπιασε ξανά τη Ρεάλ Μαδρίτης στην κορυφή της βαθμολογίας με 25 βαθμούς.

Σπουδαία νίκη και επιστροφή στα τρίποντα για τη Ράγιο Βαγιεκάνο. Οι Μαδριλένοι επικράτησαν με γκολ – πέναλτι του Μπεμπέ στις καθυστερήσεις επί της Λας Πάλμας στα Κανάρια Νησιά και επέστρεψαν στις νίκες μετά από σχεδόν 40 μέρες. Η τελευταία φορά που είχαν κερδίσει ήταν στις 15 Σεπτεμβρίου και από τότε μετρούσαν τέσσερις ισοπαλίες.

Η Λας Πάλμας είχε την ευκαιρία να σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο, αλλά έχασε πέναλτι με τον Ελ Χαντάντι στο 34’.