“Έσπασε το ρόδι” ο Ηρακλής, 2-0 τον ΠΑΟΚ Β (vid)

Την πρώτη του νίκη μετά από τέσσερα ματς πρωταθλήματος, σημείωσε την Τετάρτη (25/10) ο Ηρακλής.

Η ομάδα του Σάκη Τσιώλη, στο εξ αναβολής παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής στον 1ο όμιλο της Super League 2, επικράτησε με 2-0 του ΠΑΟΚ Β στο Καυτατζόγλειο και έφτασε τους 5 βαθμούς.

Οι “κυανόλευκοι” ήταν πιο αποτελεσματικοί στην τελική προσπάθεια και γενικότερα, φάνηκαν πιο αποφασισμένοι για να πάρουν το πρώτο ροζ φύλλο της σεζόν.

Αρνητικός πρωταγωνιστής ο τραγικός αγωνιστικός χώρος, σε ένα γήπεδο που έχει εγκαταλειφθεί στην τύχη του και είναι άγνωστο αν θα μπορέσει να φιλοξενεί αγώνες μέχρι το τέλος της σεζόν…

Μετά το πρώτο αναγνωριστικό πεντάλεπτο, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πήραν τα ηνία της αναμέτρησης, με τους «ασπρόμαυρους» να δυσκολεύονται να βγάλουν με ορθολογικό τρόπο την μπάλα από την άμυνα τους.

Ο Ηρακλής ήταν αυτός που απείλησε ουσιαστικά για πρώτη φορά στο παιχνίδι με μια κεφαλιά του Σιούτα στο 5′ μετά από στημένη μπάλα που εκτέλεσε ο Νταμιάν Σίλβα, ενώ μέσα στα επόμενα πέντε λεπτά, κάποιες προσπάθειες του Καπίγια και του Βιτλή δεν ήταν ικανές να απειλήσουν ουσιαστικά τον Μοναστηρλή.

Οι γηπεδούχοι τελικά άνοιξαν το σκορ στο 28′, με τον προωθημένο Χειρίτραντα να μπαίνει στην περιοχή από τα αριστερά της άμυνας του ΠΑΟΚ Β, αποφεύγοντας τον Σελιμάι για να πλασάρει.

Μετά το πρώτο… σοκ, η ομάδα του Αλεξιάδη, που στο 36′ έκανε την πρώτη του αλλαγή, περνώντας στη θέση του Τασιούρα τον Κιτσάκη, άρχισε να βγάζει «σφυγμό», κυρίως κερδίζοντας κάποιες στημένες μπάλες.

Από μια τέτοια ήρθε και μια από τις καλύτερες στιγμές των «ασπρόμαυρων», με μια κεφαλιά του Πανίδη που πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Βελλίδη στο 44′, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, με το σκορ στο 1-0 υπέρ του ΠΟΤ.

Οι «ασπρόμαυροι» βγήκαν στην επανάληψη με σκοπό να βρουν το γκολ της ισοφάρισης, αν και η πρώτη καλή στιγμή ήρθε από την πλευρά των γηπεδούχων, με ένα σουτ του Τόρες στην κίνηση, να φεύγει λίγο έξω από την εστία.

Η πραγματικά μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ Β ήρθε λίγο αργότερα, στο 55′ με τον Δαρέλα, ο οποίος μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, βρέθηκε απέναντι στον Βελλίδη, που τον σταμάτησε με μια δύσκολη επέμβαση, για να κρατήσει το προβάδισμα για την ομάδα του.

Από νωρίς οι γηπεδούχοι επιχείρησαν να μην παιχθεί ποδόσφαιρο στο υπόλοιπο της αναμέτρησης, με εντάσεις και αρκετές διακοπές, χωρίς κάποια αξιοσημείωτη φάση, μέχρι σχεδόν το τέλος.

Στις καθυστερήσεις, και με τον ΠΑΟΚ Β ψηλά στο γήπεδο αναζητώντας ισοφάριση, οι Σίλβα, Κουντουριώτης και Κούστα έφυγαν στην κόντρα, με τον τελευταίο να γράφει το τελικό 2-0.

Ηρακλής (Τσιώλης): Βελλίδης, Χειρίτραντας, Δοϊράνλης, Χρουσιέλ, Γκμπενιόν, Σιούτας (86′ Δασκαλάκης), Τόρες (66′ Εμπό), Βιτλής (86′ λ.τ Κουντουριώτης), Τσουμάνης (57′ Κούστα), Σίλβα, Καπίγια (66′ Στοΐσεβιτς)

ΠΑΟΚ Β (Αλεξιάδης): Μοναστηρλής, Τασιούρας (36′ Τασιούρας), Σελιμάι, Παναγιώτου, Παντεκίδης, Γιαξής (78′ Ρούμναντσιεβ), Νινούα, Τσοπούρογλου, Δαρέλας, Κανίς (78′ Γκούμας), Πανίδης (64′ Γκορντεζιάνι)