Handball Premier : Άνετη νίκη του Ολυμπιακού πριν τη διακοπή

Την απολύτως νικηφόρα πορεία που διαγράφει από το ξεκίνημα της φετινής σεζόν, συνέχισε η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού, που επικράτησε με 32-22 του Πανελληνίου, στην αναμέτρηση της 6ης αγωνιστικής της Handball Premier, που διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο της Ηλιούπολης.

Ο Ολυμπιακός πανηγύρισε την 5η νίκη του σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα (εκκρεμεί η εξ’ αναβολής αναμέτρηση με την ΑΕΚ) και έκανε το «οκτώ στα οκτώ» σε Ελλάδα και Ευρώπη (μαζί με τη νίκη στο Super Cup κόντρα στην ΑΕΚ και τις δυο επικρατήσεις απέναντι στην ιταλική Ρέιμοντ Σάσαρι).

Από κει και πέρα, στην αναμέτρηση με τον Πανελλήνιο, στην οποία ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε χωρίς τους δυο ξένους Ιβάν Σλίσκοβιτς και Άνχελ Μοντόρο, οι οποίοι ξεκουράστηκαν, η νίκη ήρθε με σχετική άνεση. Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού είχε τον έλεγχο και το προβάδισμα από το ξεκίνημα έως το φινάλε του αγώνα, φτάνοντας δίκαια στην τελική επικράτηση. Επόμενος αντίπαλος του Ολυμπιακού ο Αερωπός Έδεσσας εκτός έδρας, στις 11/11, καθώς μεσολαβεί η διακοπή του πρωταθλήματος, λόγω των υποχρεώσεων της Εθνικής ομάδας, στο πλαίσιο της προετοιμασίας της για το Euro.

Mε τη συμπλήρωση του πρώτο λεπτού ο Βίντα άνοιξε το σκορ στον αιφνιδιασμό και ο Τζηράς με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στα 2:20, πέτυχε το 2-0. Ο Πανελλήνιος μείωσε προσωρινά με τον Νάκο (2:52), όμως ο Θρύλος με ένα 4-0 σερί που προήλθε από τα τέρματα των Παπαβασίλη (3:14), Τζηρά (πέναλτι 5:52), Δομπρή (7:35) και Κάβσιτς έφτασε στο 6-1 στα 8:25. Το σερί του Ολυμπιακού σταμάτησε ο Βερτζώνης (9:10) αλλά ο Παπαβασίλης απάντησε άμεσα και με το δεύτερο προσωπικό του γκολ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 7-2 (9:45) για να ακολουθήσει το τέρμα του Καραμπουρνιώτη για το 8-2 (11:29). Στη συνέχεια ο Πανελλήνιος μείωσε σε 8-4, όμως ο Σλαβούλιτσα στα 16:40, έγραψε το 9-4 για τον Ολυμπιακό που διατηρούσε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης και έφτασε στο 10-5 με τον Παπαβασίλη (19:57) και στο 12-6 με πέναλτι του Τζηρά με το +6 να είναι η ανώτερη τιμή της διαφορά στη διάρκεια του πρώτου μέρους. Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού μέχρι τη συμπλήρωση του 25ου λεπτού βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 13-9 και στα λεπτά που ακολούθησαν κράτησε το προβάδισμα φτάνοντας στο 17-12 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Πανελλήνιο να μειώνει σε 17-13 και τον Ολυμπιακό να απαντάει με τα γκολ των Πασσιά (32:42) και Μιχαηλίδη για το 20-15 (36:15). Οι Πειραιώτες παρέμεναν με άνεση στη θέση του οδηγού και δεν επέτρεπαν στην ομάδα της Κυψέλης να πλησιάσει στο σκορ, φτάνοντας στο 24-17 με τέρμα του Τζηρά στη συμπλήρωση των 40ου λεπτού. Ο Ολυμπιακός στα λεπτά που ακολούθησαν πήγε στο 27-20 το οποίο ήταν το σκορ μέχρι να σημαδέψει ο ηλεκτρονικός πίνακας στο 22ο λεπτό, όταν μείωσε ο Πανελλήνιος σε 27-21. Με δυο διαδοχικά τέρματα του Τζίμπουλα διαμορφώθηκε το 30-22 στα 27’ με τον Τζηρά να ανεβάζει στο +9 το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα γράφοντας το 31-22 στα 28’. Ο Μπάμπης Δομπρής με ωραία προσπάθεια μετέτρεψε σε διψήφια τη διαφορά στα 29:10, γράφοντας το 32-22, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 7-2, 8-3, 10-5, 13-9, 17-12 (ημχ), 18-15, 22-17, 25-19, 27-20, 28-21, 32-22
Διαιτητές: Παπαματθαίου- Χρηστίδη, Κόκκινη: 55:21 Βερτζώνης (επικίνδυνο παιχνίδι- δεν κρατήθηκε δελτίο), Δίλεπτα: 1-3, Πέναλτι: 5/6-0/0

Ολυμπιακός (Γραμματικός): Κοτανίδης, Τζηράς 6, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης 6, Βίντα 1, Τζίμπουλας 3, Βαμβακάρης 4, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Δομπρής 2, Τσιγαρίδας 1, Πασσιάς 2, Σλαβούλιτσα 2, Κάβτιτς 1, Μιχαηλίδης 2, Σάββας.

Πανελλήνιος (Σαμαράς): Τζανακάκης, Ακαλμπεντασβίλι 1, Δούγιας, Αναγνωστόπουλος 6, Δανέζης, Αθανασάκος, Βερτζώνης 3, Τοκατζογλου, Ψαρρός, Παπαδόπουλος, Στάθης 8, Νάκος 2, Ρούσος 2, Σκουρτάι, Μπαλάσκας, Βλαχοθανάσης.