Volley League : Με το… δεξί στο πρωτάθλημα ο Παναθηναϊκός

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στη Volley League Ανδρών ο Παναθηναϊκός καθώς επικράτησε του Μίλωνα με 3-0 σετ.

Ιδανική πρεμιέρα πραγματοποίησε ο Παναθηναϊκός στο φετινό πρωτάθλημα της Volley League, επικρατώντας του Μίλωνα με 3-0 σετ (25-22, 25-13, 42-40) σε ένα ματς με δύο σετ… διαφήμιση του βόλεϊ. Σε εξαιρετική κατάσταση ο Κασαμπαλής στο επίσημο ντεμπούτο του με τα πράσινα.

Ο Μίλωνας πήρε πρώτος προβάδισμα με 3-5, αλλά η συνέπεια του «τριφυλλιού» στην άμυνα ήταν το στοιχείο που έφερε και πάλι το ματς σε ισορροπία (6-6). Οι φιλοξενούμενοι πήγαν και πάλι στο +2 (6-8), αλλά ο Πρωτοψάλτης από το σερβίς βοήθησε τον Παναθηναϊκό να προσπεράσει (12-11), ύστερα από πρώτο χρόνο του Ρανγκέλ. Οι εναλλαγές στο προβάδισμα ήταν συνεχόμενες (12-14), όμως οι δύο ομάδες δεν είχαν βρει καλό ρυθμό και τα λάθη ήταν βασικό χαρακτηριστικό του παιχνιδιού στο πρώτο σετ. Κόβαρ και Ερνάντεζ μπλόκαραν σε δύο συνεχόμενες φάσεις, ο Κασαμπαλής πήρε τον άσσο και ανάγκασε τον Σάκη Ψάρρα να καλέσει τάιμ άουτ, αφού ο Παναθηναϊκός προσπέρασε ξανά 16-15. Το σετ συνέχισε να είναι ανοιχτό όπως έδειχνε το 20-20, με το οποίο μπήκαν στην τελική ευθεία οι δύο ομάδες. Εκεί, η ποιότητα των Κόβαρ και Ερνάντεζ έκανε τη διαφορά και έδωσε το σετ στον Παναθηναϊκό με 25-22.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που προηγήθηκε πρώτος με 8-5, καθώς ο Πρωτοψάλτης έκανε καλή δουλειά από το σερβίς. Ο Σάκης Ψάρρας κάλεσε πολύ γρήγορα το πρώτου τάιμ άουτ, αλλά αυτό δεν εμπόδισε το «τριφύλλι» να πάει στο +4 (11-7), μένοντας έτσι σε θέση οδηγού στο σετ. Ο Μίλωνας δεν είχε την ανταγωνιστικότητα του πρώτου σετ και οι γηπεδούχοι δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη αυξάνοντας την απόστασή τους στο +8 (18-10), έχοντας και πάλι σε θέση σερβίς τον Πρωτοψάλτη. Ο Παναθηναϊκός δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και με συνοπτικές διαδικασίες, αλλά και ομοβροντία άσσων από τους Κασαμπαλή και Κόβαρ έφτασε στο 25-13, «γράφοντας» το 2-0 στα σετ.

Όπως στο πρώτο σετ έτσι και στο δεύτερο ο Μίλωνας προηγήθηκε με 0-2, απόσταση την οποία διατήρησε και στη συνέχεια (9-11). Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 14-14 μετά από διπλό μπλοκ των Ερνάντεζ και Βουλκίδη, αλλά η χαρά των «πράσινων» δεν κράτησε για πολύ, αφού και πάλι ο Μίλωνας με σερί 0-2, ξέφυγε με 14-16. Ο Ερνάντεζ ήταν εκείνος που ανέβαζε συνεχώς στροφές και κρατούσε το «τριφύλλι» μέσα στο σετ (16-16), αλλά από την ομάδα του Ανδρεόπουλου έλειπε το ξέσπασμα που θα του έδινε το προβάδισμα. Όσο αυτό δεν έρχονταν ο Μίλωνας διατηρούσε το μικρό προβάδισμά (16-18 και 18-20), βάζοντας πίεση στους γηπεδούχους. Ο Κασαμαπλής πήγε στο σερβίς και έκανε ακόμα ένα καλό χτύπημα για να τελειώσει τη φάση ο Βουλκίδης, μετά από την κακή υποδοχή του Μίλωνα, για το 21-21. Ο Κόβαρ ήταν εκτός ρυθμού στο τρίτο σετ και αυτό κόστιζε στον Παναθηναϊκό, που ισοφάρισε σε 24-24 και έστειλε το σετ πέραν των 25 πόντων. Το τρομερό στην εξέλιξή του τρίτο σετ ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί με 42-40 (!) και να παίρνει τη νίκη με 3-0 σετ!

Τα σετ: 3-0 (25-22, 25-13, 42-40)