Serie A : Από 0-3, 4-3 στη Σαρδηνία, δεν υπήρξε νικητής στο U-Power (vids)

Την πρώτη της νίκη στη σεζόν πήρε η Κάλιαρι με το 4-3 κόντρα στη Φροζινόνε με έναν τρόπο που δε βλέπουμε κάθε μέρα.

Η ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι ήταν χωρίς νίκη για 9 αγώνες στη φετινή Serie A και φαινόταν πως έτσι θα παραμείνει αφού η Φροζινόνε ήταν μπροστά με 0-3 στη Σαρδηνία χάρη στα δύο γκολ του Ζουλέ και το ένα του Μπρεσιανίνι. Όμως η συνέχεια ήταν για τα βιβλία της ιστορίας, αφού η Κάλιαρι μείωσε στο 72’ σε 1-3 με τον Οριστάνιο και σε 2-3 στο 76’ με τον Μακούμπου. Αυτό διατηρήθηκε μέχρι τις καθυστερήσεις και όλα φάνηκε ότι έχουν τελειώσει, όμως ο Λεονάρντο Παβολέτι με γκολ στο 94’ και το 98’ υπέγραψε μια πραγματικά αδιανόητη ανατροπή (4-3).

Η Κάλιαρι έγινε έτσι η μοναδική ομάδα στην ιστορία της Serie A που χάνει με διαφορά τριών γκολ μετά το 70’ και καταφέρνει να πάρει τη νίκη.

Δεύτερη διαδοχική απώλεια βαθμών για τη Μόντσα, καθώς έμεινε στο 1-1 με την Ουντινέζε για τη 10η αγωνιστική της Serie A.

Η ομάδα του Κυριακόπουλου, από τα πόδια του οποίου ξεκίνησε το πρώτο γκολ, αν και προηγήθηκε πριν το ημίωρο της αναμέτρησης με τον Κολπάνι, δεν κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα μέχρι τέλους.

Η Ουντινέζε, που ακόμη δεν έχει γευτεί τη χαρά της νίκης, έβγαλε αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο και στο 67ο λεπτό έφτασε στο γκολ της ισοφάρισης με σκόρερ τον Λούκα, καταφέρνοντας να φύγει με τον βαθμό από την έδρα της Μόντσα.

Κάπως έτσι η ομάδα του Κυριακόπουλου έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει την πρώτη εξάδα της βαθμολογίας, με την Ουντινέζε να παραμένει στις τελευταίες θέσεις και μαζί με τη Σαλερνιτάνα να είναι οι δύο ομάδες που δεν έχουν ακόμη «τρίποντο» στη Serie A.