Δεν κατάφερε να ολοκληρώσει τη μεγάλη ανατροπή ο Ολυμπιακός (vids)

Ο Ολυμπιακός στην Κωνσταντινούπολη απέναντι στη Φενέρμπαχτσε… επέστρεψε από το -16 αλλά στο φινάλε το σουτ του Νάιτζελ – Γουίλιαμς Γκος που θα έστελνε την αναμέτρηση στην παράταση βρήκε τη στεφάνη και οι «ερυθρόλευκοι» γνώρισαν την τρίτη ήττα τους στις πρώτες έξι αγωνιστικές της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας (79-77).

Καθοριστικοί για την εξέλιξη του ματς αποδείχθηκαν οι 8 πόντοι με δύο τρίποντα του Γιώργου Παπαγιάννη. Ο 26χρονος διεθνής σέντερ της τουρκικής ομάδας απάντησε με σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα στην ισοφάριση του σκορ από τον Ολυμπιακό (71-71 με 3’ και 35’’ να απομένουν για τη λήξη του ματς) και έδωσε ξανά το προβάδισμα στους γηπεδούχους (74-71 3’ και 12’’ πριν το τέλος του αγώνα).

Στο 38’ έβαλε ξανά τη Φενέρμπαχτσε μπροστά στο σκορ (76-74) και με 1’ και 10’’ να απομένουν για τη λήξη της συνάντησης με νέο τρίποντο έφερε την ομάδα του στο +5 (79-74).

Ο Άλεκ Πίτερς και εκείνος έξω από τα 6,75 μέτρα μείωσε στο καλάθι (79-77) για τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι είχαν την τελευταία επίθεση αλλά ο Γκος αστόχησε. Η μπάλα αναπήδησε δύο φορές στο στεφάνι και γι’ αυτό ο Νίκολα Μιλουτίνοφ δεν μπόρεσε να τη σπρώξει στο καλάθι με φόλοου.

Ο Σέρβος σέντερ αγωνίστηκε ενώ πρώτα έκανε ένεση για να ξεπεράσει τους πόνους στο αριστερό γόνατο που προέρχονται από τενοντίτιδα και ήταν από τους καλύτερους του Ολυμπιακού, που έκανε πολύ κακή εκκίνηση στην αναμέτρηση και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 16 πόντους (36-20 στο 13’ και 38-22 ένα λεπτό αργότερα).

Οι «ερυθρόλευκοι» εκμεταλλεύτηκαν τον τραυματισμό του Ντεσουάν Πιερ (είχε 14 πόντους στην πρώτη περίοδο) και με πρωταγωνιστές τους Κώστα Παπανικολάου, Πίτερς, Αζάϊα Κάνααν και Μιλουτίνοφ… επέστρεψαν στη διεκδίκηση της νίκης στο δεύτερο ημίχρονο αλλά τελικά δεν τα κατάφεραν.

Τα δεκάλεπτα: 29-14, 46-33, 58-57, 79-77.

Φενέρμπαξε (Ιτούδης): Μότλει 10, Γουίλμπεκιν 7 (1), Παπαγιάννης 15 (3/5 τριπ.), Χέιζ – Ντέιβις 9, Πιερ 14 (3/3 τριπ.), Γκούντουριτς 4, Ντόρσεϊ 8, Καλάθης 6, Μάνταρ 6, Σεστίνα.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ, Γουίλιαμς-Γκος 13 (2), Κάνααν 15 (3), Λαρεντζάκης, Φαλ 7, Παπανικολάου 7 (1), Μπραζντέικις 4, Πίτερς 19 (1), Μιλουτίνοφ 12.