Επιστροφή στις νίκες για ΠΑΟΚ Β (photos)

Δεν έδωσε περιθώρια αντίδρασης ο ΠΑΟΚ Β.

Η ομάδα του Αλέξανδρου Αλεξιάδη μπήκε στο γήπεδο για να επιστρέψει στις νίκες, και το έκανε με τον Βρακά να κάνει μεστό και δημιουργικό παιχνίδι, τον Γκορντεζιάνι να πετυχαίνει ένα γκολ και μια ασίστ και τον Ρούμιαντσεβ να σκοράρει για πρώτη φορά σε επαγγελματική κατηγορία.

Ο “δικέφαλος” επικράτησε 2-0 της Αναγέννησης Καρδίτσας, στο εντός έδρας παιχνίδι της 7ης αγωνιστικής της Super League 2.

Κυριαρχικός ο ΠΑΟΚ στο πρώτο 45λεπτο, απειλητικός και με τουλάχιστον τρεις ευκαιρίες να σκοράρει νωρίς (με Γκορντεζιάνι, Γκούμα και Γιαξή). Η πίεση καρποφόρησε στο 38′ όταν ο Βρακάς με ωραία ενέργεια κέρδισε το πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Γκορντεζιάνι για το 1-0.

Κατά τι διαφορετική η εικόνα στην επανάληψη, με την Αναγέννηση να εντείνει την πίεση για την ισοφάριση και το ματς να ισορροπεί. Ωστόσο, στο 66′ ο Βρακάς πέρασε ωραία στον Γκορντεζιάνι κι αυτός με τη σειρά του στον Ρούμιαντσεβ που πλάσαρε για το 2-0. Να σημειωθεί ότι το γκολ επετεύχθη ενώ ο ΠΑΟΚ αγωνιζόταν με δέκα παίκτες, καθώς ο Παναγιώτου είχε ήδη βγει από το γήπεδο τραυματισμένος.

Ο “δικέφαλος” συνέχισε στο ίδιο τέμπο μέχρι τη λήξη, δίχως να απειληθεί από τους Θεσσαλούς, οι οποίοι μέσα στην προηγούμενη εβδομάδα είδαν να τους επιστρέφονται οι 5 βαθμοί με τους οποίος είχε τιμωρηθεί.

ΠΑΟΚ Β (Αλέξανδρος Αλεξιάδης) : Μοναστηρλής , Τασιούρας, Κιτσάκης, Παναγιώτου (68′ Μανωλιούδης), Παντεκίδης, Γιαξής , Τσοπούρογλου (68′ Κανίς), Γκούμας (58′ Ρουμιάντσεβ), Βρακάς (88′ Κουλούρης), Δαρέλας (58′ Γρόσδης), Γκορντεζιάνι

Αναγέννηση Καρδίτσας (Γιώργος Τυριακίδης) : Τσέλιος, Ντουμάνης (87′ Μακρυδάκης) , Σταμόπουλος, Ανδρικόπουλος, Σκόνδρας, Τομάσεβιτς, Κέρθι, Κοζορώνης, Μπούζας (70′ Ξύδας), Αθανασιάδης (70′ Βερνάρδος), Κονίλιο (87′ Ζάγγος)