Super League : Αλώβητος ο Βόλος στο Ηράκλειο, με Κόμπα και…VAR! (vids)

Ο ΟΦΗ ήλπιζε στην επιστροφή στις νίκες, κι αν και βρέθηκε με την…πλάτη στον τοίχο στο πρώτο ημίχρονο, στο τέλος λίγο έλειψε να κάνει την ανατροπή.

Ο Βόλος, στο ντεμπούτο του Άχνελ Λόπεθ στον πάγκο του, πήρε προβάδισμα στο σκορ λίγο πριν την ανάπαυλα, και έδειξε πως μπορούσε να φύγει με το αποτέλεσμα από το Ηράκλειο. Η αποβολή όμως του Γκαρσία στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους, άλλαξε τα σχέδια του Ισπανού προπονητή.

Η πίεση των γηπεδούχων μετουσιώθηκε σε γκολ στο 60′ με το γκολ-ποίημα του Θοράρινσον, οι οποίοι μάλιστα πέτυχαν και δεύτερο γκολ με τον Μεγιάδο στο 90ο λεπτό, αλλά μετά από υπόδειξη του VAR, ακυρώθηκε και έτσι ο Βόλος αποχωρεί από το “Γεντί-Κουλέ” με έναν σημαντικό βαθμό.

Στο ξεκίνημα αμφότερες οι ομάδες προσπάθησαν να πιέσουν ψηλά, με τους γηπεδούχους να πατάνε καλύτερα στο γρασίδι. Όμως οι παίκτες του Νταμπράουσκας άλλαξαν γρήγορα τη ρότα του αγώνα και με τον Καρώ να κάνει την πρώτη σημαντική τελική στο ματς – κεφαλιά την οποία σταμάτησε ο Κόστιτς – έφτασαν κοντά στο 1-0 (14’). Αυτό ήρθε στο 22ο λεπτό της αναμέτρησης, όμως ο Μαρινάκης ήταν εκτεθειμένος και το γκολ που πέτυχε ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Η ίδια απόφαση καταλογίστηκε και στο τέρμα του Ντίκο, με τους γηπεδούχους να στέκονται άτυχοι στις δύο αυτές περιπτώσεις. Σαν να μην έφτανε αυτό, η ομάδα που τελικά σκόραρε πρώτη ήταν ο Βόλος, ο οποίος χάρη στο εύστοχο πλασάρισμα του Κόμπα στο τετ-α-τετ με τον Μπάουμαν, έκαναν το 1-0 στο 41ο λεπτό.

Μία φάση που επίσης εξετάστηκε από το VAR, με τη διαφορά πως αυτή τη φορά το γκολ μέτρησε. Όμως εκεί ήρθε και η πρώτη απώλεια, με τον Γκαρσία να βλέπει δεύτερη κίτρινη και να πηγαίνει στα αποδυτήρια, αφήνοντας την ομάδα του με 10.

Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Μοσκέρα πήγε να βάλει το γκολ της χρονιάς, όταν στο 45+2’ προσπάθησε με τακουνάκι και όσο ήταν στον αέρα να στείλει την μπάλα στα δίχτυα (1-1).

Με το «καλημέρα» του δεύτερου μέρους οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν την υπεροχή και μέσα σε λίγα λεπτά απείλησαν τέσσερις φορές. Την πέμπτη βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα και αυτό οφείλονταν στον Θοράρινσον, ο οποίος με μία βολίδα εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κόστιτς (60’).

Μετά την ισοφάριση, ο Βόλος προσπάθησε να πάρει μέτρα παρά το αριθμητικό μειονέκτημα. Όμως, υπό τον φόβο να μείνουν κενά πίσω, η άμυνα των φιλοξενούμενων οπισθοχώρησε και προσπάθησε να έχει κοντά τις γραμμές της. Αυτό δημιούργησε ζήτημα στους Κρητικούς, οι οποίοι δυσκολεύονταν να βρουν χώρους. Τελικά, το 2-1 ήρθε από τον Μεγιάδο στο 90’, με τον Αργεντινό να βρίσκει την μπάλα στην κίνηση με ένα εξαιρετικό σουτ και να σκοράρει.

Για κακή του τύχη ο Ντίκο ήταν εκτεθειμένος και έτσι το τέρμα ακυρώθηκε με παρέμβαση VAR.

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας) : Μπάουμαν, Θοράρινσον, Καρώ, Πασαλίδης, Αμπαντά (78′ Νέιρα), Μαρινάκης (86′ Λάρσον), Μεγιάδο, Γκλάτσερ, Γκαγιέγος (46′ Φελίπε), Μοσκέρα (63′ Ριέρα), Ντίκο

ΝΠΣ Βόλος (Άνχελ Λόπεθ) : Κόστιτς, Λούνα, Άλχο (81′ Ασλανίδης), Σέλης, Καλογερόπουλος, Τσοκάνης (81′ Γκλάβτσιτς), Μπαριέντος, Κίτσος (46′ Μωραΐτης), Ντέλετιτς (58′ Μύγας), Κόμπα (63′ Κορνέτ), Γκαρσία