Premier League : Τέσσερα στο…κεφάλι της Τσέλσι η Νιουκάστλ, επιστροφή στις νίκες για Γουέστ Χαμ και Μπράιτον (vids)

“Άστραψε και βρόντηξε” κόντρα στην Τσέλσι η Νιουκάστλ, την οποία φιλοδώρησε με τέσσερα τέρματα!

Για την 13η αγωνιστική της Premier League, οι “ανθρακωρύχοι” έκαναν… φύλλο και φτερό την Τσέλσι στο “St’ James’ Park”, επικρατώντας με 4-1. Σπουδαία τρίποντο με ανατροπή για τη Γουέστ Χαμ στην έδρα της τελευταίας Μπέρνλι, ενώ η Μπράιτον πριν την κόντρα της με την ΑΕΚ στην “OPAP Arena” για τους ομίλους του Europa League (30/11, 19:45) νίκησε με 3-2 στο “City Ground” τη Νότιγχαμ Φόρεστ. Νίκες και για Λούτον και Μπόρνμουθ, κόντρα σε Κρίσταλ Πάλας και Σέφιλντ Γιουνάιτεντ αντίστοιχα.

Νιούκαστλ – Τσέλσι 4-1

Νιούκαστλ ξεκίνησε ιδανικά τον αγώνα και άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον 17χρονο Λιούις Μάιλι να βγάζει με φοβερή κάθετη μόνο του τον Ισάκ απέναντι από τον Σάντσεθ και ο Σουηδός επιθετικός με υποδειγματικό πλασέ έκανε το 1-0. Η Τσέλσι έβγαλε αντίδραση και με καταπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Στέρλινγκ ισοφάρισε σε 1-1 στο 23′. Στο 26′ ο Ζοέλινγκτον έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία να δώσει εκ νέου το προβάδισμα στις “καρακάξες”, με τον Βραζιλιάνο να αστοχεί ολομόναχος με κεφαλιά μέσα από την περιοχή έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Τρίπιερ. Στο 31′ οι “μπλε” παραλίγο να γυρίσουν “τούμπα” το ματς, αλλά ο Πόουπ απέκρουσε εντυπωσιακά το πλασέ του Έντσο Φερνάντες. Πάνω-κάτω ήταν το ματς στο “St’ James’ Park”, με τους γηπεδούχους να έχουν δοκάρι στο 43′, μετά την απίθανη εκτέλεση φάουλ του Τρίπιερ. Το 1-1 παρέμεινε στα πρώτα 45 λεπτά, σε ένα άκρως χορταστικό ημίχρονο.

Οι “καρακάξες” μπήκαν στο δεύτερο μέρος “φουριόζοι” και μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα πέτυχαν δύο γκολ. Αρχικά, στο 60′ ο Λασέλς με πανέμορφη κεφαλιά από την τρομερή σέντρα του Γκόρντον έκανε το 2-1 και στο 61′ ο Ζοέλινγκτον εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Τιάγκο Σίλβα, βγήκε τετ-α-τετ με τον Σάντσεθ και τον “εκτέλεσε” για το 3-1! Στο 73′ τα πράγματα έγιναν χειρότερα για τους “μπλε”, καθώς ο Ρις Τζέιμς αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες. Τίποτα δεν άλλαξε στη συνέχεια και η Νιούκαστλ πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη κόντρα στην Τσέλσι.

Νότιγχαμ Φόρεστ – Μπράιτον 2-3

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το ματς η Νότιγχαμ, που μόλις στο 3′ λεπτό έκανε το 1-0 με κεφαλιά του Ελάνγκα. Οι “γλάροι” ανέβασαν την απόδοσή τους και γύρισαν το ματς “τούμπα” πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους. Αρχικά στο 26′ ο Φέργκιουσον με φανταστικό πλασέ ισοφάρισε σε 1-1 και στο 45’+4′ ο Ζοάο Πέδρο με πανέμορφη κεφαλιά έκανε το 2-1, για να στείλει την ομάδα του στην ανάπαυλα με το υπέρ της προβάδισμα. Η Μπράιτον έκανε τρία τα τέρματά της στο 58′, με εκτελεστή τον Ζοάο Πέδρο ξανά, ο οποίος νίκησε τον Βλαχοδήμο από τα 11 βήματα. Στο 72′ η Φόρεστ κέρδισε πέναλτι, με τον Ντανκ να δέχεται και την κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρία. Ο Γκιμπς-Γουάιτ ήταν εύστοχος από την άσπρη βούλα και μείωσε σε 3-2 στο 76′, με την αγωνία να χτυπάει… κόκκινο στο “City Ground”. Παρά την πίεση των γηπεδούχων οι “γλάροι” άντεξαν και έφυγαν με ένα σπουδαίο διπλό από την έδρα της Νότιγχαμ.

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Μπόρνμουθ 1-3

Η Μπόρνμουθ μόλις στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης άνοιξε το σκορ στην έδρα της Σέφιλντ, με τον Ταβερνιέ να γράφει με σουτ μέσα από την περιοχή το 1-0. Τα “κεράσια” ήταν ανώτερα και στο 45’+3′ έκαναν το 2-0 με “δράστη” τον Κλάιφερτ. Oι φιλοξενούμενοι βρήκαν και τρίτο τέρμα με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, με τον Ταβερνιέ να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και να γράφει το 3-0 στο 50′. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν το γκολ της τιμής στο 90+7′, με σκόρερ τον ΜακΜπέρνι.

Μπέρνλι – Γουέστ Χαμ 1-2

Το πρώτο μέρος δεν έκρυβε ιδιαίτερες συγκινήσεις, αλλά η Μπέρνλι με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου άνοιξε το σκορ, χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Τζέι Ροντρίγκες στο 48′. Στο 56′ ο Πακετά έχασε την ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα, με την Γουέστ Χαμ να πιέζει και να ψάχνει την ισοφάριση. Τα “σφυριά” τελικά στο 86′ με αυτογκόλ του Ο’Σέι έκαναν το 1-1 και στο 90+1′ έκαναν την ολική ανατροπή με σκόρερ τον Σούτσεκ, που έγραψε το 2-1 για να δώσει στην ομάδα του μία σπουδαία νίκη.

Λούτον – Κρίσταλ Πάλας 2-1

Το πρώτο μέρος έμεινε στη “λευκή” ισοπαλία, αλλά το δεύτερο ημίχρονο έκρυβε… γκολ. Αρχικά, η Λούτον άνοιξε το σκορ στο 72′ με τον Μενγκί, αλλά η Κρίσταλ Πάλας απάντησε άμεσα και στο 75′ ισοφάρισε σε 1-1 χάρη στο φοβερό πλασέ του Ολίσε. Οι γηπεδούχοι όμως πήραν εκ νέου το προβάδισμα, με τον Μπράουν να γράφει στο 83′ το 2-1, που έμεινε μέχρι το τέλος.