Ο Προμηθέας έκανε επική ανατροπή αλλά έχασε με καλάθι 9” πριν το τέλος (vids)

Με σαφώς καλύτερο πρόσωπο στο δεύτερο μέρος ο Προμηθέας επέστρεψε από το -13 και πέρασε μπροστά, ωστόσο πολύ γρήγορα επίτρεψε στη Ρίτας να πάρει τη νίκη με 77-75 στο Βίλνιους για την τέταρτη αγωνιστική του Basketball Champions League.

Ο Κρις Κόφι είχε πολύ καλή παρουσία στο Βίλνιους (19 πόντοι, 9 ριμπάουντ) με συμπαραστάτες τους Χάιμε Ετσενίκε (15 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και τον Άντονι Κάουαν (10 πόντοι, 7 ασίστ).

Στο 2-2 και τη δεύτερη θέση του δεύτερου γκρουπ βρίσκεται ο Προμηθέας ισοβαθμώντας με Ρίτας Βίλνιους που δεν κάλυψε το -2 της ήττας στην Πάτρα. Στην κορυφή του ομίλου παραμένει αήττητη η Ντιζόν που νίκησε 99-64 την Οπάβα.

Oι 51 πόντοι (51-38 ημίχρονο) και τα τρία φάουλ του Ετσενίκε έφεραν προβληματισμό στην πατρινή ομάδα μετά τα πρώτα 20 λεπτά στην αναμέτρηση. Ο Προμηθέας μπορεί να πήρε το προβάδισμα στην αρχή του αγώνα (9-6 στο 3′), αλλά η κακή αμυντική συμπεριφορά δεν του επέτρεψε να το διατηρήσει. Η Ρίτας Βίλνιους πήγε το ματς στον δικό της ρυθμό και προηγήθηκε στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-23 στο 10′) ενώ έφτασε μέχρι το +8 (37-29 στο 16′). Όσο περνούσε η ώρα, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έχανε κι άλλο έδαφος, κυρίως γιατί είχε άσχημα ποσοστά στο τρίποντο (3/13 στο ημίχρονο) και δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τα 11 επιθετικά ριμπάουντ που πήρε, με συνέπεια να δεχτεί επιμέρους σκορ 24-15 στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους, βελτιώνοντας το αμυντικό κομμάτι. Το γεγονός αυτό είχε ως συνέπεια να κάνουν επιμέρους σκορ 17-11 και να μειώσουν στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-55). Οι Πατρινοί δε σταμάτησαν εκεί αφού στο τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησαν με επιμέρους σκορ 13-5 και πέρασαν μπροστά (68-67), στο 37’ με εύστοχο τρίποντο του Ρέινολντς. Στο 1:36’’ πριν από τη λήξη, ο Προμηθέας προηγήθηκε με 73-69, ωστόσο οι Λιθουανοί με ένα σερί 4-0 ισοφάρισαν (73-73) πολύ γρήγορα. Με το σκορ στο 75-75 ο Κάουαν αστόχησε και ο Κόουλ με καλάθι στα 2,9’’ έδωσε τη νίκη στη Ρίτας αφού στο χρόνο που απέμενε ο Ετσενίκε δέχτηκε το κόψιμο του Γκόραμ.

Tα δεκάλεπτα: 27-23, 51-38, 62-55, 77-75

Ρίτας Βίλνιους (Ζιμπένας): ΝτεΛοριέ 2, Έκοντας 9, Γκόραμ 6, Νορμάντας 16 (2), Ραντζεβίτσιους 10 (1), Κόουλ 16 (1), Χόρνσμπι 2, Μασιούλις 12 (1), Βελίτσκα 4 (1).

Προμηθέας Πάτρας (Παπαθεοδώρου): Κόφι 19, Κάουαν 10 (1), Ετσενίκε 15, Χέιλ 7 (2), Ρέινολντς 9 (3), Μπαζίνας, Χρυσικόπουλος, Κόνιαρης 1, Κούρουτς 10 (1), Στίβενς 4.