“Λύγισε” στην παράταση ο Παναθηναϊκός (vid)

Την ήττα με 92-87 (κ.α. 78-78) γνώρισε ο Παναθηναϊκός από την Παρτιζάν στο Βελιγράδι για την 11η αγωνιστική της EuroLeague. Aυτή ήταν η τρίτη ήττα των «πράσινων» στην παράταση στη φετινή σεζόν.

Οι πρώτες κατοχές της Παρτιζάν εκδηλώθηκαν από το low post, αλλά ο Παναθηναϊκός ήταν έτοιμος για ν’ απαντήσει επιβάλλοντας πλήρως τον ρυθμό του. Οι «πράσινοι» πήραν το προβάδισμα με +6 (19-13 στο 7′) χάρη στη δημιουργία του Κώστα Σλούκα και τα καλά ποσοστά του Μάριους Γκριγκόνις. Με τον Κέντρικ Ναν να δίνει πολύτιμες λύσεις οι φιλοξενούμενοι πήραν διαφορά οκτώ πόντων (32-24 στο 15′). Μέχρι το ημίχρονο όμως, οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς εκμεταλλεύτηκαν τα συνεχόμενα λάθη των «πράσινων» και με επιθετικά αιχμή τον Ζακ ΛεΝτέι ανέτρεψαν την κατάσταση και πήραν προβάδισμα του πρώτου μέρους (39-38).

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να ελέγχουν το ματς όσο περνούσε η ώρα και μάλιστα προηγήθηκαν με 71-61 στο 35’. Στην τελική ευθεία όμως, η Παρτιζάν έβαλε πολλά μεγάλα σουτ, με επιθετικές αιχμές τους Ντόζιερ και Πάντερ φέρνοντας το ματς στα ίσια (78-78). Στο έξτρα πεντάλεπτο, η Παρτιζάν πήρε γρήγορα το προβάδισμα και ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 39-38, 54-56, (κ.α. 78-78), 92-87.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 39-38, 54-56, 78-78, 92-87

Παρτιζάν (Ομπράντοβιτς): Βούκτσεβιτς 2, ΛεΝτέι 23, Αβράμοβιτς 5, Πάντερ 13, Σμαϊλάγκιτς 7, Γιαραμάζ, Νάναλι 7, Άντζουσιτς 2, Ντόζιερ 16, Πονίτκα, Καμίνσκι 5, Καμπόκλο 12

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Γκάι, Γκραντ 14, Σλούκας 6, Βιλντόζα, Ναν 19, Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 12, Μήτογλου 13, Μπαλτσερόφσκι 7, Λεσόρ 16, Μαντζούκας