Επέστρεψε στις νίκες με ανατροπή ο Παναθηναϊκός Β

Μετά από τρεις αγωνιστικές, ο Παναθηναϊκός Β επέστρεψε στις νίκες.

Οι “πράσινοι” είχαν μεν την κατοχή αλλά βρέθηκαν στο πρώτο ημίχρονο πίσω στο σκορ από τον μαχητικό Τηλυκράτη. Με πρωταγωνιστή τον Φουρτάδο, που πέτυχε και τα δύο γκολ του “τριφυλλιού”, η ομάδα του Παναθηναϊκού πανηγύρισε τη νίκη με 2-1, σε αναμέτρηση που έγινε στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Super League 2.

Ο Παναθηναϊκός Β από τα πρώτα λεπτά του αγώνα είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τους φιλοξενούμενους να έχουν παθητικό ρόλο. Μόλις στο 3ο λεπτό του αγώνα ο Φουρτάδο βγήκε τετ α τετ με τον Παρδάλο, με τον τερματοφύλακα του Τηλυκράτη να κρατάει το μηδέν για την ομάδα του.

Ο Τηλυκράτης έφυγε στην αντεπίθεση στην αμέσως επόμενη φάση, με τον Μαργκόνο να αποκρούει το τετ α τετ με τον Νιφηρόπουλο και τον Ντοναλντόνι στη συνέχεια να στέλνει την μπάλα άουτ.

Στο 29ο λεπτό, οι γηπεδούχοι από την άλλη έχασαν νέα ευκαιρία με τον Φουρτάδο να μην ευστοχεί. Οι φιλοξενούμενοι απειλούσαν με αντεπιθέσεις, ωστόσο μετά από ένα κόρνερ στο 43ο λεπτό του αγώνα ο Περιστέρης κέρδισε το πέναλτι, με τον Τόσκα να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα από τα 11 βήματα (0-1).

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός Β συνέχισε να πιέζει και στο 53ο λεπτό έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Ο Σαρδέλης έκανε μια ωραία κούρσα από τα αριστερά, πραγματοποίησε τη σέντρα, με τον Φουρτάδο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα από κοντά (1-1).

Στο 62′ οι πράσινοι έφτασαν μια ανάσα από την ολική ανατροπή. Αθανασακόπουλος και Μαρτίνης άλλαξαν την μπάλα, με τον τελευταίο να κάνει τη σέντρα και τον Λιούμη να παίρνει την κεφαλιά, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Παναθηναϊκός Β πέτυχε την ολική ανατροπή. Ο Φουρτάδο πήρε την μπάλα από τα δεξιά, έκλεισε προς τα μέσα και με ένα υπέροχο σουτ έδωσε προβάδισμα στο “τριφύλλι”.

Οι “πράσινοι” συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και μάλιστα στο 85΄ ο Λιούμης είχε την ευκαιρία να ανεβάσει το δείκτη του σκορ.

Παναθηναϊκός Β (Σωτήρης Αντωνίου) : Μαργκόνο, Σιδεράς, Φικάι, Βουτσάς, Αθανασακόπουλος (89′ Προδρομίτης), Μαρτίνης, Φουρτάδο (89′ Καραμπάς), Κρυπαράκος, Σαρδέλης (77′ Κυριόπουλος), Τουρκοχωρίτης (46′ Μαντσίνι), Μπιλάλ (61’Λιούμης)

Τηλυκράτης (Ανδρέας Παντζιαράς) : Παρδάλος, Ανδρέου, Τακίδης, Μπελεβώνης, Τόσκα, Ρίζος, Σπανουδάκης (73′ Κατσής), Περιστέρης, Ρίβας (58′ Μπούμπας), Ντοναλντόνι, Νιφορόπουλος (64′ Κωστόπουλος)