Handball Premier : Δραματικό φινάλε και νίκη στα σημεία για τον ΠΑΟΚ

Με γκολ- πέναλτι του Ελευθεριάδη στο 59:57 ο ΠΑΟΚ πήρε σπουδαία νίκη με 27-26 επί του Διομήδη Άργους για τη 10η αγωνιστική της Handball Premier.

O «Δικέφαλος» του Βορρά πέτυχε την 5η συνεχόμενη νίκη του και πλέον ανέβηκε στην 5η θέση με 13 πόντους, ενώ ο Διομήδης έπεσε από την 4η θέση που ήταν μέχρι πρότινος στην 6η θέση με 11 βαθμούς.

Στο ξεκίνημα, ο Διομήδης ήταν εξαιρετικός και στο δεκάλεπτο προηγήθηκε 7-11. Οι «ασπρόμαυροι» ανέβασαν ρυθμό, και με αντεπίθεση διαρκείας έφεραν το παιχνίδι στα ίσια, 12-12. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ, σβήνοντας η μία τα προβαδίσματα της άλλης. Στο 28:30 του πρώτου μέρους, ο ΠΑΟΚ έχασε τον Λαδάκη με κόκκινη κάρτα, κάνοντας ακόμα πιο απαιτητικό το έργο του Στέλιου Σεϊρεκίδη. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε στο 16-16.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ πήρε πολύτιμες βοήθειες από τον τερματοφύλακα του, Λευτέρη Παπάζογλου και δημιούργησε προβάδισμα, 22-19. Οι φιλοξενούμενοι, αντέδρασαν σ’ εκείνο το σημείο, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια, 22-22. Ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε τη διπλή δίλεπτη αποβολή του Διομήδη, και με 2-0 σερί πήρε σημαντικό προβάδισμα στις αρχές του τελευταίου πεντάλεπτου, 25-23.

Σ’ εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με 0-2 σερί, καθώς εκμεταλλεύτηκαν τη δίλεπτη αποβολή στον Δικέφαλο, 25-25. Σ’ ένα δραματικό φινάλε, οι δύο ομάδες σκόραραν από ένα τέρμα, 26-26, δίνοντας στο παιχνίδι… άγρια ομορφιά. Το φινάλε της αναμέτρησης επιφύλασσε δύο «ασπρόμαυρους» ήρωες. Στην τελευταία φάση του παιχνιδιού, ο Παπάζογλου κέρδισε πέναλτι, το οποίο υποδείχτηκε μάλιστα με τη βοήθεια του VAR.

Ο Ελευθεριάδης ευστόχησε πέντε δευτερόλεπτα πριν το τέλος, και χάρισε τη νίκη στον ΠΑΟΚ με 27-26.

Τα πεντάλεπτα: 2-4, 5-6, 7-11, 12-13, 14-15, 16-16 (ημχ), 16-16, 19-18, 22-20, 22-22, 25-24, 27-26
Διαιτητές: Κινατζίδης- Φωτακίδης, Κόκκινες: 28:31 Λαδάκης (επικίνδυνο παιχνίδι- δεν κρατήθηκε δελτίο), 59:56 Ζαραβίνας (για διαμαρτυρία- προοδευτικότητα ποινών στον πάγκο), Δίλεπτα: 5-5, Πέναλτι: 3/4-3/3

ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Γκίγκοφ, Λαδάκης, Ελευθεριάδης 2, Τσαμουρίδης 1, Παπαγεωργίου, Θ. Παπάζογλου 7, Κ. Κουκμίσης 4, Λ. Παπάζογλου, Τσαναξίδης 3, Μαρίνος, Ν. Κουκμίσης, Μπάτζιος, Καλόμοιρος 4, Μποτσκάρεφ 2, Δαϊος, Τζωρτζίνης 4.

Διομήδης Άργους (Ζαραβίνας): Κωστούλας, Αναστασίου, Τσάκαλος, Τσέλιος, Τσερλετσκι, Τσακουρίδης 7, Ασβεστάς 1, Χατζηκωνσταντίνου, Μπάγιος, Κωστακίδης 5, Μανθος 4, Μπεκιάρης, Μπαλτατζής, Νικολίνταης, Σάλεμ 4, Στεφανίτσης 5.