Premier League : “Δεινοπάθησαν” Τσέλσι και Λίβερπουλ, στο τέλος γλίτωσε η φορμαρισμένη Βίλα (vids)

Ένα από τα πιο θεαματικά ματς αυτό το σημερινό στο Άνφιλντ!

Με γκολ στο 87′ και το 88′ η Λίβερπουλ έκανε ανατροπή και επικράτησε 4-3 της Φούλαμ κάνοντας το “11×11” εντός έδρας σε όλες τις διοργανώσεις για φέτος! Η Τσέλσι επιβλήθηκε 3-2 της Μπράιτον, ούσα κυνική, έχοντας μείνει με 10 παίκτες από το 45′ και αντιμετωπίζοντας αποτελεσματικά τις καταστάσεις άγχους στο φινάλε. Η Άστον Βίλα απέφυγε την αναποδιά και έσωσε βαθμό στο 90′ για το 2-2 με την Μπόρνμουθ, στο 1-1 η Γουέστ Χαμ με την Κρίσταλ Πάλας.

Λίβερπουλ – Φούλαμ 4-3

Επρόκειτο πραγματικά για ένα «τρελό» ματς, με ολόκληρη τη σημασία της λέξης. Ένα παιχνίδι που ήταν πράγματι… τρελό, από την αρχή μέχρι το τέλος, με τη Λίβερπουλ να είναι εξαιρετική ανά διαστήματα απέναντι στη Φούλαμ, αλλά να μην «καθαρίζει» το παιχνίδι, κάθε φορά που βρισκόταν μπροστά στο σκορ, με συνέπεια να οδηγηθούμε σε ένα… θρίλερ.

Μετά από ένα «νωθρό» ξεκίνημα και ένα ακυρωθέν γκολ του Μοχάμεντ Σαλάχ στο 9ο λεπτό, ήρθε η… καταιγίδα. Η Λίβερπουλ προηγήθηκε με τρομερό φάουλ του Αλεξάντερ Άρνολντ στο 20’, με τον Άγγλο μπακ να σκοράρει για 2η διαδοχική αγωνιστικά, μετά το 1-1 στο «Έτιχαντ», απέναντι στη Μάντσεστερ Σίτι.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν άμεσα και κόντρα στη ροή του ματς, βρήκαν την ισοφάριση, τέσσερα λεπτά αργότερα. Ο Γουίλσον έκανε το 1-1 και από εκεί και πέρα, η Φούλαμ πίστεψε πως μπορεί να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα στο «Άνφιλντ».

Στο 32’ απείλησε με ένα σουτ του Ρόμπινσον που κόντραρε, ενώ ένα λεπτό μετά, ακριβώς ίδια κατάληξη είχε και η προσπάθεια του Αλεξάντερ Άρνολντ, η οποία επίσης κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ.

Η πίεση της Λίβερπουλ άρχισε να γίνεται πιο έντονη και στο 38ο λεπτό, ο Αλέξις ΜακΆλιστερ, άνοιξε λογαριασμό με τη φανέλα της. Βρήκε δίχτυα με απίθανο σουτ εκτός περιοχής και ενώ όλα έδειχναν πως το 2-1 θα είναι το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους, για ακόμη μία φορά, η αμυντική γραμμή των «κόκκινων» τους πρόδωσε.

Ο Τέτε ισοφάρισε στο 45’+2’ του πρώτου μέρους, έπειτα από στατική φάση και λάθος του Κέλεχερ, ενώ πέντε λεπτά μετά, ο Ριμ έκανε και το 3-2, μετά την κεφαλιά του Παλίνια, αλλά υποδείχθηκε σωστά σε θέση οφσάιντ.

Πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Μοχάμεντ Σαλάχ λίγο έλειψε να βρει το 200ο του γκολ με τη Λίβερπουλ, αλλά ο Μπερντ Λένο αντέδρασε εξαιρετικά.

Από εκεί και πέρα, οι «κόκκινοι» έκαναν ό,τι μπορούσαν για να φύγουν με το τρίποντο, και από το 45ο λεπτό του δευτέρου μέρους μέχρι και το 70’, ανέβασαν… τρομακτικά ταχύτητα, προκειμένου να βρουν και τρίτο γκολ. Στο 54’, ο Ντάργουιν Νούνιες είχε τεράστια ευκαιρία για να το πετύχει, αλλά η μπάλα κατέληξε ξανά στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ με τη συμπλήρωση μίας ώρας, ο Ουρουγουανός απώλεσε ακόμη μία καλή στιγμή, όντας αμαρκάριστος εντός περιοχής, μετά την πάσα με το κεφάλι του Μοχάμεντ Σαλάχ.

Η Λίβερπουλ εξακολούθησε να προσπαθεί, ο Κλοπ «δούλεψε» το ματς από τον πάγκο, αλλά ούτε ο Χάκπο, ούτε ο Γκόμες βοήθησαν ιδιαίτερα, με τον Κονατέ επίσης να αντικαθιστά αναγκαστικά τον Μάτιπ.

Και από εκεί και έπειτα, έγινε… χαμός! Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην κόντρα επίθεση και παρότι δεν απείλησαν σε πρώτο χρόνο, κατάφεραν με την δεύτερή τους απόπειρα, να μπουν στην περιοχή.

Ο Κέιρνι βρήκε τρόπο να περάσει μία δύσκολη σέντρα και ο Ριντ πήδηξε ανενόχλητος, με τον Κώστα Τσιμίκα να μην… πηδάει για να διεκδικήσει την μπάλα, για το 3-2 των Λονδρέζων στο 80’.

Και όμως, η Λίβερπουλ κέρδισε. Ο Έντο ισοφάρισε αρχικά, με το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της ομάδας του, έπειτα από ασίστ του Μοχάμεντ Σαλάχ.

Και ακριβώς στην επόμενη επίθεση, ο Άρνολντ έκανε το 4-3 και έβαλε… φωτιά στο «Άνφιλντ», σε μία πραγματικά επική ανατροπή!

Τσέλσι – Μπράιτον 3-2

Η Τσέλσι μέσα σε ένα τετράλεπτο είχε σκοράρει δις, από τις πρώτες της καλές στιγμές στο παιχνίδι και το ιδανικό σενάριο για κάθε ομάδα και προπονητή είχε εκπληρωθεί μπροστά της. Η αδυναμία της Μπράιτον στις στατικές φάσεις επέτρεψε στο 17ο λεπτό στον Έντσο Φερνάντες να κάνει κεφαλιά αμαρκάριστος και να γράψει το 1-0, σκοράροντας για πρώτη φορά στην Πρέμιερ Λιγκ! Στο 21′, με τον ίδιο τρόπο, ο Κόλγουϊλ έκανε το 2-0 με την μπάλα να περνάει κανονικά ολόκληρη τη γραμμή της εστίας και την τεχνολογία να ενημερώνει τον ρέφερι για να δείξει τη σέντρα. Όλα καλά κι όλα ωραία για τους «μπλε» του Ποτσετίνο.

Μόνο που οι παθογένειες αυτής της ομάδας μπορούν από τη μια στιγμή στην άλλη ν’ αλλάξουν ένα ολόκληρο ματς. Κάπως έτσι συνέβη στη συνέχεια… Ο Μπουονανότε στο 43′ με αριστερό σουτ μετουσίωσε την πίεση της Μπράιτον σε γκολ μείωσης του σκορ και στο 45′ ο Γκάλαχερ είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για ν’ αφήσει την Τσέλσι με δέκα παίκτες και αυτομάτως ν’ αντιστρέψει το κλίμα στο «Στάμφορντ Μπριτζ». Ο Ντε Τζέρμπι έβαλε στο ματς τους Μιτόμα, Ζοάο Πέδρο, Γκρος και Μίλνερ, αλλά ο τελευταίος στο 61′ ανέτρεψε τον Μούντρικ και η Τσέλσι κέρδισε πέναλτι στην πρώτη της επίθεσης στο δεύτερο μέρος!

Ο Έντσο σκόραρε από την άσπρη βούλα για το 3-1 και πρόσφερε ασφάλεια στο σύνολο του Ποτσετίνο. Η Μπράιτον είχε φτάσει μέχρι και το 79% στην κατοχή μπάλας, αλλά η άμυνα της Τσέλσι μετά το τρίτο γκολ ήταν τρομερά συμπαγής. Στο φινάλε του ματς οι «γλάροι» άρχισαν να φτιάχνουν ευκαιρίες, ο Ζοάο Πέδρο με κεφαλιά στο 90′ + 2′ μείωσε σε 3-2 για να γίνει… ντέρμπι, με το φινάλε να είναι τρελό! Κι αυτό διότι στο 90′ + 10′ ο Πόουσον τσέκαρε στο On-field review φάση που ο Κόλγουιλ φάνηκε να κάνει χέρι, αλλά η… διάγνωση ήταν πως η μπάλα χτύπησε στο πρόσωπό του και τελικά δεν υπήρξε παράβαση. Το σφύριγμα της λήξης πρόσφερε τεράστια ανακούφιση στους γηπεδούχους.

Μπόρνμουθ – Άστον Βίλα 2-2

Η Μπόρνμουθ στο 10ο λεπτό εκμεταλλεύτηκε σοβαρό λάθος του Ντιέγκο Κάρλος και με τον Σεμένιο κατάφερε να πάρει το προβάδισμα απέναντι στους ευρωπαίους «χωριάτες». Η απάντηση από τη Βίλα ήρθε άμεσα και στο 20ο λεπτό ο Μπέιλι με κίνηση κεντρικά προς την περιοχή έκανε το χαμηλό αριστερό σουτ για να ισοφαρίσει σε 1-1. Μάλιστα, η Βίλα θα μπορούσε να έχει φέρει τούμπα το ματς αμέσως, αλλά στο 22′ το γκολ του Ντιέγκο Κάρλος δεν μέτρησε.

Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Vitality Stadium ήταν εντυπωσιακό με 14 τελικές για γκολ στα πρώτα 37′ του παιχνιδιού! Ο Έμερι με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου έριξε στον αγωνιστικό χώρο τους Τζανιόλο και Ράμσεϊ για να βοηθήσουν την κατάσταση. Ωστόσο, η Μπόρνμουθ βρήκε δεύτερο γκολ πολύ γρήγορα, με τον Ντόμινικ Σολάνκε που στο 52′ βγήκε νικητής στη μονομαχία του με τον Πάου Τόρες και σούταρε χαμηλά για το 2-1! Οι «cherries» το τελευταίο διάστημα έχουν αρχίσει και παίρνουν τα πάνω τους, το απέδειξαν και απέναντι στο κλαμπ του Μπέρμιγχαμ, αλλά η αρμάδα του Έμερι βρήκε τρόπο να κλέψει τον βαθμό! Με σκόρερ τον Όλι Γουότκινς με κεφαλιά στο 90′ διαμορφώθηκε το τελικό 2-2.

Γουέστ Χαμ – Κρίσταλ Πάλας 1-1

Σε ένα ματς που η Γουέστ Χαμ ήθελε ιδιαίτερα να κερδίσει, καθώς γνώριζε πως επρόκειτο για μία καλή ευκαιρία, ώστε να φτάσει ακόμη και τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στην 7η θέση της βαθμολογίας, η ομάδα του Ντέιβιντ Μόγιες ήταν κατώτερη των περιστάσεων και έμεινε στο 1-1 με την Κρίσταλ Πάλας.

Προηγήθηκε με πολύ όμορφο γκολ του Κούντους στο 13ο λεπτό, αλλά ο Εντουάρ βρήκε τρόπο στο 53ο λεπτό, να μετουσιώσει σε γκολ μόλις την πρώτη εντός εστίας τελική προσπάθεια της ομάδας του στο παιχνίδι.

Ισοφάρισε, η Κρίσταλ Πάλας ήταν σοβαρή μέχρι και το φινάλε και πανηγύρισε έναν σημαντικό βαθμό, στην πρώτη της ισοπαλία μετά από έναν μήνα!