National League 2 : Έχασαν Αετοί Βέροιας και Μελίκη, συνεχίζει το…τρένο των Τιτάνων Παλαμά (βαθμολογία)

Τη δεύτερη ήττα της στο πρωτάθλημα γνώρισαν την Κυριακή (3/12) οι Αετοί Βέροιας.

Ο Πιερικός Αρχέλαος έπαιξε όπως ακριβώς έπρεπε στο ΔΑΚ «Βικέλας» και υποχρέωσε τους γηπεδούχους σε παθητικό ρόλο, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο.

Η εμφάνιση κόντρα στους γείτονες από την Κατερίνη ίσως είναι η χειρότερη φετινή, με τους Πιερείς να είναι σαφώς διαβασμένοι στο παιχνίδι, «κλειδώνοντας» τα ατού των Αετών που σήμερα βρέθηκαν σε ρηχά…νερά.

Χαρακτηριστικό είναι πως ο πρώτος σκόρερ της ομάδας, Κώστας Κοχλιαρίδης περιορίστηκε σε μονοψήφιο αριθμό πόντων, όπως επίσης και ο Αντώνης Δαχρετζής, αμφότεροι περιορισμένοι σημαντικά από την άμυνα των φιλοξενούμενων.

Μετά από ένα πρώτο 20λεπτο στο οποίο το ματς είχε τον χαρακτήρα του ντέρμπι, χωρίς μεγάλες διαφορές, οι Πιερείς άνοιξαν στη συνέχεια τη «ψαλίδα», αναγκάζοντας την ομάδα της Ημαθίας να κυνηγάει το σκορ.

Με σημαντική αστοχία ακόμα και σε εύκολα σουτ, οι Αετοί μοιραία βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο, με τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό με τη λήξη του 3ου δεκαλέπτου.

Στα τελευταία λεπτά, οι “ασπρόμαυρου” προσπάθησαν να αλλάξουν τη μοίρα τους, με κορυφαίο τον Άγγελο Γάτσο ο οποίος με τους 10 πόντους αλλά και την άμυνα του πάλεψε για την ανατροπή, όμως οι 26 συνολικά πόντοι του τέταρτου δεκαλέπτου, δεν ήταν αρκετοί για να φτάσουν οι Αετοί σε μια ακόμη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 26-30, 40-54, 66-73

Αετοί Βέροιας (Οκλαλιώτης) : Δαχρετζής 6, Κοχλιαρίδης 7(1), Σαχμπατιάν 15, Παπαδόπουλος Ι.Μ. 5(1), Νικάι 3(1), Γιαμπατζίδης, Ιωσηφίδης 12(2), Μητακίδης 1, Γάτσος 10(2), Γκανάς, Σαζακλίδης 7(1)

Πιερικός Αρχέλαος (Ευγενειάδης/Ξηρομερίτης): Ροδόστογλου 20(3), Λιόλιος 19(3), Ράπτης 14, Καρκατσέλης 9(1), Γκογκίδης 6(2), Ιγγλέζος, Τσιόγκας 5(1)

Την ίδια ώρα, η Μελίκη γνώριζε μία ακόμη ήττα στο πρωτάθλημα, την έκτη συνεχόμενη μετά την επικράτηση της πρεμιέρας, αυτή τη φορά από την ισχυρή Καστοριά με σκορ 72-93.

Οι Τιτάνες Παλαμά συνεχίζουν αήττητοι στο πρωτάθλημα, περνώντας νικηφόρα και από τη Λάρισα, ενώ πάντα στο…κατόπι τους βρίσκονται τα Τρίκαλα, που δυσκολεύτηκαν αλλά έκαμψαν την αντίσταση του Ολυμπιακού Βόλου.