Bundesliga : Καταιγιστική η Χόφενχαϊμ, επέστρεψε στις νίκες (vid)

Η Χόφενχαϊμ νίκησε την Μπόχουμ με 3-1 σε ματς που ήταν άριστη αμυντικά και κυνική επιθετικά. Σκόραραν ο Κράμαριτς κι ο Μπεμπού, το σκορ άνοιξε με αυτογκόλ του Μάσοβιτς. Μείωσε στο τέλος ο Πασιέντσια.

Στο πρώτο ημίχρονο μολονότι η Μπόχουμ είχε περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια της, εντούτοις δεν μπορούσε να φανεί απειλητική. Αντιθέτως, η Χόφενχαϊμ και ήταν απειλητική έχοντας ευκαιρίες σημαντικές αλλά και σκόραρε.

Αρχικά με αυτογκόλ του Μάσοβιτς από συνεργασία Κράμαριτς και Βέγκχορστ στο 31ο λεπτό και εν συνεχεία με ένα υπέροχο γκολ του Κράμαριτς, ύστερα από πανέμορφη ομαδική προσπάθεια αλλά και δικό του εξαιρετικό τελείωμα. Αυτό ήταν το υπ’αριθμόν 105 γκολ του με τη Χόφενχαϊμ.

Στο δεύτερο μέρος η Χόφενχαϊμ θέλησε να διαχειριστεί το παιχνίδι για να φτάσει στη νίκη μετά τις 28 Οκτωβρίου, την ώρα που η Μπόχουμ ήθελε να αποφύγει την πρώτη της ήττα μετά τις 21 Νοεμβρίου. Αλλά δεν τα κατάφερε.

Όσο κι αν πάλεψε η ομάδα του Λετς, η Χόφενχαϊμ έκανε το καλύτερό της αμυντικά ματς και έφτασε στη νίκη με τον Μπεμπού να κάνει το 3-0 με υπέροχη κεφαλιά στο 76′ βάζοντας ουσιαστικά πρόωρο τέλος στο ματς. Το μόνο που κατάφερε η Μπόχουμ ήταν να μειώσει με ένα ασύλληπτο γκολ του Πασιέντσια στο 90′.