Serie A : Κέρδος ο βαθμός για τη Ρόμα των δύο αποβολών (vid)

Ένα πολύ σκληρό παιχνίδι, με δύο αποβολές και ουκ ολίγες διακοπές, διεξήχθη στο Olimpico.

Ρόμα και Φιορεντίνα προσέφεραν ένα κλασσικό ιταλικό με παιχνίδι, με ένταση, κόκκινες και με το τελικό 1-1 να φέρνει τους «Τζιαλορόσι» στην προνομιούχο τέταρτη θέση, δημιουργώντας μία ουρά 5 ομάδων σε απόσταση 2 βαθμών για την είσοδο στην τετράδα.

Η Ρόμα μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση της 15ης αγωνιστικής κόντρα στη Φιορεντίνα και κατάφερε να προηγηθεί με γκολ του Λουκάκου μόλις στο 5ο λεπτό του αγώνα.

Η Φιορεντίνα κέρδισε μέτρα στο γήπεδο στη συνέχεια, αλλά η Ρόμα πήγε με το προβάδισμα στην ανάπαυλα.

Μέχρι το 62’ χρειάστηκε να φτάσουμε για να δούμε την πρώτη φάση στο δεύτερο ημίχρονο, όπου ο Μποναβεντούρα με αριστερό πλασέ εντός περιοχής σημάδεψε το αριστερό δοκάρι. Δύο λεπτά μετά και οι ισορροπίες στο παιχνίδι άλλαξαν. Ο Ζαλέφσκι είδε την κόκκινη κάρτα (2η κίτρινη) και οι «βιόλα» δεν άργησαν να το εκμεταλλευτούν, ισοφαρίζοντας με κεφαλιά του Μαρτίνεζ στο 66’.

Μετά από σκληρό τάκλιν στο 87’ λεπτό, αποβλήθηκε και ο Λουκάκου για τη Ρόμα, που τελείωσε το παιχνίδι με 9 παίκτες. Στα 7’ καθυστερήσεων δεν άλλαξε κάτι οι δύο ομάδες φύγανε με τον βαθμό της ισοπαλίας.

Με την ισοπαλία αυτήν η Ρόμα ανεβαίνει στην 4η θέση της βαθμολογίας με 25 πόντους, ενώ η Φιορεντίνα παραμένει 7η, έναν βαθμό πίσω μετά από 15 αγωνιστικές στη Serie A.